;

Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;LMP;Sargentini-jelentés;

- Mehet a parlament elé az „ellen-Sargentini”

Hat fideszes és KDNP-s igen, egy-egy jobbikos és LMP-s nem szavazat mellett, nulla tartózkodással, a DK-s Oláh Lajos távolmaradásával a Parlament Európai Ügyek Bizottsága megszavazta, hogy az Országgyűlés napirendjére kerüljön a Sargentini-jelentést elítélő határozati javaslat.

A bizottság hétfői ülésén Ungár Péter (LMP) arról beszélt, a szöveg „semmilyen problémát nem old meg, az csak a Fidesz EP-kampányának a célját szolgálja”. Ungár szerint míg a kormány ilyen haszontalan, és számára csak belpolitikai szempontból előnyös álügyekkel foglalkozik, a valóban fontos témákkal, például a határon túli magyarok jogait szélesítő európai kezdeményezésekkel, vagy épp a következő hét éves uniós költségvetéssel nem törődik. Vannak-e egyéb prioritásai a magyar külpolitikának a migráción kívül? - tette fel a kérdést Ungár Péter a bizottság fideszes képviselőinek, majd elmondta, hogy a 2015-ös kvótanépszavazáson ő a „kormányéval megegyező módon szavazott”. Ungár szerint „nincs sok értelme a javaslatnak, az LMP nem támogatja a napirendre vételt”.

Tessely Zoltán (Fidesz), a bizottság válaszában azt mondta, „sokkal többről van szó”, mint az EP-kampányról, mert „2009-től Európába 3,5 millió illegális bevándorló érkezett, a jelentés pedig „igenis életbe vágó”, mert arról szól, hogy „megőrizheti-e Magyarország a keresztény gyökereit”. Tessely Zoltán a már ismert Fideszes szlogent felmondva azt mondta, a határozati javaslat arról szól, hogy kiderüljön: ki az, aki támogatja és ki, aki ellenzi a migrációt?

A Jobbik sem támogatta a határozati javaslat napirendre vételét. Bana Tibor, a bizottság alelnöke szerint már „nyelvtanilag és formailag is elképesztő a szöveg színvonala, tartalmilag szintén”. A Jobbik „teljesen ellene van a bevándorlásnak, de azt éppen a Fidesz támogatja a letelepedési kötvényekkel”. Ha a kormány tenni akar a határon túli magyarokért, támogassa az autonómia törekvéseket, és például ne stadionokat építsen. „A kormány az uniós támogatásokat kockáztatja, amivel a magyar családok járnak rosszul, nem ilyen politikai játszmákat kellene folytatni, hanem például csatlakozni az európai ügyészséghez” - mondta. Juhász Hajnalka (KDNP) arról beszélt: a Sargentini-jelentést az Európai Parlament jogilag vitatott módon fogadta el, így kérdéses, milyen alapon diktálhat jogállami kritériumokat a magyar kormánynak.

Az előterjesztő nevében Nacsa Lőrinc KDNP-s képviselő azt mondta, „szeretnék, hogy minden képviselő elmondhassa a véleményét a határozati javaslatról”, ezért szeretnék napirendre vetetni az ügyet, majd ő is megismételte, hogy a „bevándorlást támogató és azt ellenző politikai erők közötti vita zajlik most Európában”.

Orbán Viktor levélben köszönte meg, hogy nemmel szavaztakA kormányfő levélben köszönte meg az Európai Parlament egyes képviselőinek, hogy nemmel szavaztak a Judith Sargentini által készített EP-jelentésre. A magyar kormányfő két nappal a szavazás után juttatta el levelét az érintetteknek. Az állásfoglalást 197 EP-képviselő utasította el. “Szeretném megköszönni, hogy részt vett a magyarországi helyzetről szóló plenáris vitában és az azt követő szavazáson” — kezdi a fejléces papírra nyomtatott levelét a miniszterelnök, és hozzáteszi: “Köszönöm, hogy a szavazás során támogatta a nemzeti szuverenitás megőrzését és kifejezte szolidaritását”. Orbán Viktor a levélben megismétli, hogy az EP-jelentés ítélet a magyar emberek és Magyarország ellen. Politikai rágalmakat és ténybeli tévedéseket tartalmaz, valamint kettős mércét alkalmaz, amely aláássa az Európai Parlament és az európai intézmények hitelességét és tisztességét. A kormányfő biztosítja a címzetteket arról, hogy Magyarország a migrációbarát erők szégyenteljes támadásai ellenére sem fog engedni a zsarolásnak. Továbbra is megvédi Európa és Magyarország határait.

Szeptember végével távozik a Zoom.hu-tól Kustánczi Norbert főszerkesztő, aki a digitális újságírásban szerzett tapasztalatait ezentúl más területeken kívánja kamatoztatni - közölte a Zoom.hu.