A harmadik Orbán kormány első hat hónapja alatt a humán tárcánál túl sok minden nem történt: sőt a tárcához tartozó területek egyikén sem sikerült a vezetőket kinevezni, miután az új miniszter felállította a régieket.
Gyakorlatilag érvényes megbízó levél nélkül maradt a tárca által felügyelt összes 6-8 nagy projekt miniszteri biztosa, nincs kinevezett főigazgatója a gyógyszerhatóságnak, a kórházakat felügyelő ÁEEK-nek, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnek sem. Az Egészséges Budapest Program eddigi miniszteri biztosa, Cserháti Péter is - megbízó levél híján - egyelőre az Állami Egészségügyi Ellátó Központ szakértőjeként dolgozik, hogy a tárca tehetetlenségi ideje alatt is haladjon előre a program.
A vezetési válság immár nyilvánvaló, az ágazatban is sokan aktívan latolgatják meddig maradhat még a miniszter, ám vannak olyanok, akik biztosan tudják, hogy Kásler Miklós marad, és éppen ő dolgozik saját államtitkára elmozdításán. Jelölt meghallgatásokat tart, ezt a szóbeszédet valószínűsíti, az az információnk, hogy az utóbbi hat hétben fagyossá vált a viszonya Nagy Anikóval, az egészségügyért felelős államtitkárral, akinek a területén a miniszter rendre autokrata döntéseket hoz. Így például hiába közvetített sikeresen Székely László szívsebész ügyében az államtitkár a főorvos és a kardiológia intézet főigazgatója között, aminek eredményeképpen december végéig megoperálhatta volna a műtétre váró betegeit az elbocsátott sebész, a miniszter személyesen tiltotta meg a főigazgatónak, hogy visszalépjen az azonnali hatályú fölmondástól. Most mintegy 100 beteg sorsa bizonytalan, a kardiológiai intézetben pedig jogászok egyeztetnek.
De ugyanígy, egy rapid döntéssel - és mások mellett az egészségügyért felelős államtitkár tudta nélkül - került a hivatalos értesítőbe az a rendelkezés is, amely főigazgató helyett tanácsadó testületet delegált a gyógyszerhatósághoz. (E testületet a róla szóló jogszabály szerint felelősség nem terheli az általa hozott döntésekért, javaslatokért, viszont a tagjai hozzáférhetnek számos, titkos a gyógyszerpiacot befolyásoló adathoz.)
A miniszter az egészségügyért felelős államtitkársághoz tartozó háttérintézményeket is „közvetlen és személyes” irányítása alá vonta. Így már nem Nagy Anikó referál az egyes területek problémáiról a
miniszternek, hanem közvetlenül az ÁEEK, a NEAK, illetve az új szakhatóság, a Nemzeti Népegészségügyi Központ képviselői.