fizikai Nobel-díj;

2018-10-02 17:09:25

Fényből készült szerszámok

Amikor egy fénycsipesz és egy szuperéles lézerkard dolgozik - például szemműtétek alatt.

 Arthur Ashkin, Gérard Mourou és Donna Strickland - 55 év után az első nő - kapták az idei fizikai Nobel-díjat a lézerfizika területén elért úttörő eredményeikért. 

Arthur Ashkin olyan optikai csipeszeket fejlesztett ki, amelyek lézersugárujjaikkal képesek megfogni részecskéket, atomokat, vírusokat és egyéb élő sejteket. Ashkinnak - aki rögtön a felfedezése után a hatvanas években elkezdte a kísérletezést a lézerrel - sikerült a fénysugarak nyomását fizikai testek mozgatására felhasználnia, a lézerfénnyel kis részecskéket a sugárnyaláb közepébe tolnia, és ott tartania őket. Ennek az a magyarázata, hogy bármilyen vékony is a lézersugár, a szélén gyengébb az ereje, így a sugárzás a részecskéket középre tolja, és ott is tartja. Hogy megtartsa a részecskéket, egy erős lencsével fókuszálta a lézersugarakat, és így a legnagyobb intenzitású pontban foglyul ejtette azokat; ezzel megszületett a fénycsipesz. Más módszerek kombinálásával atomokat is sikerült megfognia, 1987-ben pedig megtörtént a nagy áttörés, amikor Ashkin infravörös láthatatlan fénnyel élő baktériumokat fogott meg, anélkül, hogy azok károsodtak volna. Azonnal elkezdte a biológiai szervezetek, a sejtek molekuláris működésének tanulmányozását, és az optikai csipeszeket ma széleskörűen használják az élet működésének megismerésében, vagy akár a malária gyógyításában is.

Gérard Mourou és Donna Strickland megtalálták az utat a legrövidebb és legerősebb lézersugár kifejlesztéséhez, e tárgyban 1985-ben publikálták forradalmi cikküket. Eljárásuk lényege, hogy először elnyújtották a lézerimpulzus idejének hosszát, hogy csökkentsék a csúcserősségét, azután felerősítették, majd újra összenyomták. Így több fény zsúfolódik össze nagyon kicsi helyre, és intenzitása drámaian megnő. A szemkorrekciós műtétek millióinál használják évente a legélesebb lézersugarakat. Készíthetők mikroméretű fémhengerek, amelyek az erek tágítására, erősítésére alkalmazhatók. Fényképezhetők vele a másodperc milliárdod része alatt történő folyamatok. Számtalan területen használható, teljes egészében még nem is tárták fel a lehetőségeket.