egészséügy;

- Hetekkel ezelőtt megfagyott a levegő Kásler és államtitkára között

Az utóbbi időben annyira elmérgesedett a viszony Nagy Anikó és a miniszter között, hogy az utóbbi már nem is nagyon szólt államtitkárához - akinek rendre átnyúlt a feje fölött.

Fölajánlotta lemondását kedd kora délután Nagy Anikó egészségügyért felelős államtitkár Orbán Viktor miniszterelnöknek. Erről Nagy Anikó már közvetlen munkatársait is tájékoztatta. A miniszterelnöki sajtóirodától lapzártánkig nem kaptunk választ arra, hogy a kormányfő elfogadta-e vagy sem államtitkára lemondását. Az MTI ugyanakkor tényként közölte: lemondott az államtitkár.

Nagy azzal indokolta a felmondását, hogy gyermekgyógyászként szeretne tovább tevékenykedni, visszatérne főigazgatóként a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe, ám távozása hátterében más is áll. Nagy Anikó áprilisban Kásler Miklós kérésére vállalta el az államtitkárságot, a miniszterrel a kormányzati megbízatásuk előtti években egészen a közelmúltig nagyon szoros volt a munkakapcsolatuk. Viszonyuk azonban az elmúlt hónapokban megromlott.

Forrásaink szerint az utóbbi hat hétben „fagyott meg köztük a levegő”, olyannyira, hogy a miniszter egy ideje már nem is szólt államtitkárához. Többen is állították: Kásler körülbelül hat hete „nyúlt át”, először Nagy Anikó feje fölött és hozott autokrata döntéseket az államtitkár kompetenciáját érintő kérdésekben. A miniszter autokrata megnyilvánulásainak egyike volt az: az államtitkát sikeresen közvetített Székely László szívsebész ügyében a főorvos és a kardiológia intézet vezetése között, ennek eredményeként december végéig megoperálhatta volna a műtétre váró betegeit az elbocsátott sebész, de a miniszter személyesen megtiltotta meg a főigazgatónak, hogy visszalépjen az azonnali hatályú fölmondástól. Emiatt most mintegy 100 beteg sorsa bizonytalan, a kardiológiai intézetben pedig jogászok alkudoznak arról, mi legyen a főorvos munkaviszonyával. Ilyen rapid döntéssel, és mások mellett az egészségügyért felelős államtitkár tudta nélkül került a hivatalos értesítőbe az a rendelkezés is, amely tanácsadó testületet delegált a még mindig főigazgató nélküli gyógyszerhatósághoz. (A tanácsadókat – köztük Habony Árpád egyik volt munkatársát – a vonatkozó jogszabály szerint nem terheli felelősség az általuk hozott döntésekért, javaslataikért, viszont hozzáférhetnek számos titkos, a gyógyszerpiacot befolyásoló adathoz.)

A miniszter az egészségügyért felelős államtitkársághoz tartozó háttérintézményeket is „közvetlen és személyes” irányítása alá vonta. Így már egy ideje nem Nagy Anikó referál az egyes területek problémáiról a miniszternek, hanem közvetlenül az ÁEEK, a NEAK, illetve az új szakhatóság, a Nemzeti Népegészségügyi Központ képviselői. Ez önmagában is abszurd helyzetet teremtett. Forrásaink szerint a közelmúltban Kásler Miklós maga is megpróbálta államtitkárát annak külföldi kiküldetése alatt felmentetni, ám – úgy tudjuk – Orbán Viktor erre nem hajlott. De a humán miniszter nem adta fel, és az elmúlt napokban annak ellenére, hogy a poszt foglalt volt, többekkel is tárgyalt, vállalja el Nagy Anikó pozícióját. Információink szerint Kásler Miklós a feladatról hosszan beszélgetett Cserháti Péterrel, az Egészséges Budapest Program miniszteri megbízottjával, aki a kérést hárította. (Cserháti Péternek van kormányzati tapasztalata, hiszen ő volt négy éven át Szócska Miklós, a második Orbán-kormány államtitkárának egyik helyettes-államtitkára.) Nagy Anikó már a megbízása kezdetén sem volt könnyű helyzetben, hiszen a 2019-es költségvetést is elfogadta a parlament, mire hivatalba léphetett. Pénzügyi mozgástere az utóbbi miatt egyáltalán nem volt, a szakpolitikában pedig a miniszter erős autokrata személyisége lehetetlenítette el.

Orbánnak nem szokás nemet mondaniNagy Anikó döntése azért is meglepő, mert a kormányzati politikai kultúrában Orbán Viktornak nem szokás nemet mondani és önként felállni, főleg nem a kinevezés után ennyire gyorsan. Talán az egyetlen ilyen látványos eset Ángyán József agrárállamtitkáré volt, de ő is majdnem két évvel a kinevezése után, 2012 januárjában távozott a kormányból, miután nyilvánvalóvá vált: az általa elképzelt – és előzetesen Orbán Viktor által is jóváhagyott – kis-, és közepes gazdaságokra alapuló „kert Magyarország” koncepcióból nem lesz semmi, az állami földek a kormányközeli agrároligarchákhoz jutnak majd. Orbán Viktor kifejezetten nem szereti, ha valaki egy megbízásra nemet mond, több forrásunk szerint is ilyenkor az illető a jövőbeli politikai karrierjét kockáztatja. Az áprilisi választások után Lázár János és Balog Zoltán kormányból való távozását is többen annak tudták be, hogy mindkét miniszter „eltaktikázta magát”, mivel „kéretni kezdték magukat, abban bízva, hogy majd egy kormányfői felkérés még erősít is a pozíciójukon”, de a miniszterelnök ezt kifejezetten rossz néven vette, így menniük kellett. Tudunk olyan volt nagykövetről is, aki ugyan enyhén szólva nem örült, amikor megtudta, melyik országba szánta a miniszterelnök misszióvezetőnek, de inkább elfogadta a megbízást és kiutazott, mert attól tartott, ha nemet mond, soha többé nem jut újra komolyabb beosztáshoz.