korrupció;TEK;Kaposvári Törvényszék;csalás;

2018-10-03 18:01:00

Lázár János nevében kért kenőpénzt az ál-államtitkár

Nyolc osztályt végzett, de sokan bedőltek neki, talán azért, mert ál TEK-esekkel kísértette magát. A különlegesen vakmerő csaló pere szerdán kezdődött a Kaposvári Törvényszéken, ahol ismét politikusokra hivatkozott.

A fenti mondat többször is elhangzott tavaly szeptemberben Kőrös Gusztáv Tibor szájából, amikor különféle vállalkozókkal beszélt, és közben a Miniszterelnökséget vezető miniszterre, Lázár Jánosra hivatkozott, mint aki némi visszaosztást kér a vissza nem térítendő uniós támogatásokért cserébe. A többség eleget is tett a 49 éves, nyolc általánost végzett férfi ukázának, és fizetett, hiszen Kőrös a legtöbbször Kovács Tivadar államtitkárként bemutatkozva, és magát a miniszter közeli munkatársának beállítva több százmilliós támogatásokkal kecsegtette áldozatait. Hogy hitelességét növelje, rendszeresen TEK-es egyenruhára hajazó uniformisba öltözött csuklyás alakok kísérgették – nem csoda, hogy a többség bedőlt neki.

Az ügyészség bűnszervezetben, többrendbeli vesztegetést állítva, hivatalos személyi jelleg színlelésével, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés és más bűncselekmények miatt emelt vádat Kőrös Gusztáv Tibor és 13 társa ellen – utóbbiak között több vállalkozó is akadt, akik a megvesztegetésre szánt pénzeket, összesen több százmillió forintot adták a férfinak. A vádirat szerint Kőrös – aki a 2013-as, a bajai időközi választási kampányban felbukkant álvideóból lehet ismerős – leginkább rokonaiból hozta létre bűnszervezetét, a társaság tagjai közül többeknek az volt a feladata, hogy olyan nagyobb beruházásokat tervező vállalkozókat keressenek, akik cégeiket pályázati pénzekkel akarták erősíteni, de valamiért nem nyertek a hivatalos tendereken.

Kőrös jó kapcsolatai segítségével akár több százmilliós, vissza nem térítendő uniós támogatás elintézését ígérte, és a „vesztegetési pénzek” megszerzéséhez egész kis színházat kreált: az ál-TEK-esek valódi fegyvereket utánzó riasztó- és légfegyverekkel lettek kidekorálva, autóikra pedig megkülönböztető villogót vásárolt. A társaságot aztán tavaly ősszel valódi TEK-esek fülelték le, és a banda öt tagja előzetesbe került. Kőrös innen is megpróbált kiszabadulni, az áprilisi választásokon a Minden Szegényért Párt színeiben képviselő-jelöltként indult a Bács-Kiskun megyei 3. választókerületben, de mentelmi jogát csak egy napig élvezhette.

– Bűnös vagyok, mert megvezettem a testvéreimet, akik nem tudtak róla, miben vesznek részt, ahogyan azt sem, hogy álnevet használok – vallotta szerdán a Kaposvári Törvényszéken az elsőrendű vádlott, aki elismerte, néhány alkalommal átvett vesztegetési pénzeket, viszont ötletgazdaként az egyik ál-TEK-est nevezte meg. – Sajnos Magyarországon ma így működnek a dolgok – jegyezte meg -, mindenki tudja, hogy a pályázatokból vissza kell osztani. Jellemzően 17 százalékot, ebből kettő a közvetítőé, öt megy valamilyen pártalapítványba, a többi pedig a döntéshozóké. Ott van példaként Kósa Lajos csengeri eset...

Kőrös nemcsak a debreceni expolgármester és exminiszter nevét dobta be a tárgyaláson, Gyurcsány Ferencre, mint régi jó közeli ismerősére hivatkozott, Orbán Viktor pedig akkor került szóba, amikor a bíró arra volt kíváncsi, miért tudna egy TEK-es uniós pályázatokba beleavatkozni?

– A TEK Orbán magánhadserege, azaz mindenhová elér a kezük – jelentette ki erre az elsőrendű vádlott, aki állította: nem elsősorban a pénz motiválta, hanem a TEK-esek ígérete, hogy Farkas Flóriánnál elintézik, hogy visszakerülhessen a politikai fősodorba…

A per a további vádlotti és tanúvallomásokkal novemberben folytatódik.