hulladék;szelektív gyűjtőszigetek;

2018-10-05 17:33:02

A trógerség gáncsolja el a szelektív hulladékgyűjtést Magyarországon, nem örül az EU

Óriási összegeket emészt fel, hogy lom lerakására használják az emberek a szelektív gyűjtőszigeteket, ezért egyre több önkormányzat dönt úgy: megszabadul ezektől. Ám Magyarország azt vállalta, 2020-ra a háztartási szemét felét újrahasznosítja, és ez a cél egyre csak távolabb kerül.

Országszerte komoly gondot okoz, hogy nem megfelelően használják a szelektív lerakókat: hiába vannak azok különböző színekkel jelölve, a különböző típusú hulladékokat mégsem oda rakják, ahová valók - írja a hvg.hu. Az északi és a középső országrészben a legdurvább a helyzet:

Az önkormányzat ezért nemrég úgy döntött, hogy több helyen megszünteti az utcai szelektív szemétgyűjtőket. A helyzet Budapesten sem sokkal jobb, a polgármesterek a hvg.hu kérdésére kivétel nélkül lomokra, illegális szeméthalmokra és kártevőkre panaszkodtak a köztéri gyűjtőszigetek környékén. A szigetek állandó megfigyelésére nincs pénzük, az illegális szemétlerakásért kiszabható bírságnak pedig önmagában nincs visszatartó ereje.

A portál kérdésére a III. kerület például azt válaszolta, az illegálisan lerakott szemét elszállítása évente megközelítőleg 100 millió forintot visz el. A hulladékgyűjtő szigetekre ezért már csak üveget lehet vinni, és kalodákba zárják a kukákat. De a IV. kerületben például már az összes köztéri szelektív hulladékgyűjtőt leszerelték, és a IX. kerületi 27 ilyenből is csak 7 maradt meg. A XIV. kerületben pedig 72-ből már csak 18 hulladékszigetet hagytak meg az odahordott lomok miatt, és ezekből 13-nál csak üvegeket gyűjtenek. A fővárosi szelektív hulladékgyűjtők listája itt érhető el, és ezeket a szigeteket szüntették meg.

Figyelmeztetőt adott az Európai Bizottság

Eközben az Európai Bizottság figyelmeztetést adott ki: ha nem változik Magyarországon a hulladékgazdálkodás, 2020-ra nem sikerül a háztartási hulladékok 50 százalékát újrahasznosítani. Márpedig ez a cél. A jelentés szerint

Magyarországon kívül még másik 14 tagállam kapott figyelmeztetést, amelyet a Világbank legfrissebb becslésével támasztottak alá: ha minden változatlanul megy tovább, akkor az évente keletkező hulladék mennyisége a jelenlegi évi 2 milliárd tonnáról 2050-re 3,4 milliárd tonnára nő.