Brazília;Luiz Inácio Lula da Silva;brazil elnökválasztás;

2018-10-08 20:11:42

A megkéselt elnökjelölt kontinensnyi államot tehet szélsőjobbá

A radikális Jair Bolsonaro nyerte meg az elnökválasztás első fordulóját. A voksok 46,7 százalékát szerezte meg. Október végén tartják a második fordulót.

Minden korábbinál piszkosabb kampány zajlott Brazíliában. Bolsonarót néhány hete megkéselték, így az utóbbi időben egyetlen választási rendezvényen sem tudott fellépni. Jelentősen megugrott a népszerűségi mutatója az ellene végrehajtott merénylet után. Elsősorban a fehér bőrűek jelöltje, aki több elképesztő kijelentést is tett. Nem egy ízben becsmérelte a nőket, s finoman szólva a gyűlöletbeszéd sem állt tőle távol. Nem véletlenül nevezik a brazil Trumpnak. Az 1964-1985 közötti katonai diktatúrát is dicsérettel illette. Hogy mindmáig mennyire közel áll a hadsereghez, jelzi: alelnökjelöltje tábornok.

Bolsonaro azonban a piacok jelöltjének is nevezhető, mivel liberálisabb gazdaságpolitikát várnak tőle. A közvélemény-kutatók mintegy 35 százalékot jósoltak Bolsonarónak, vasárnapi eredménye azonban minden várakozást felülmúlt. Bolsonaro hadat üzent a korrupciónak, népszerűségét részint ennek köszönheti. Választási ígéretei között szerepel a bérekre kirótt járulékok csökkentése. Azt is közölte, amennyiben Brazília államfőjévé választják, egy sor állami vállalatot privatizál, vagy zárat be. A gyárak tulajdonosairól le akarja venni „az állami nyomást”. Minisztereinek számát 15-ben maximálná.

Bolsonarót hívei az első eredmények közlése után elnökként köszöntötték. A szélsőjobboldali jelölt számára csak előnyei voltak annak, hogy a kampányban nem tudott közvetlenül részt venni. A legnagyobb televíziós hálózat, a TV Globo által csütörtökre szervezett televíziós vitán sem jelent meg orvosai tanácsára, a jelenlévő jelöltek csak őt támadták. Váratlanul jó eredményében szerepet játszhatott az is, hogy sokan ekkor álltak mellé afféle szolidaritásból. A vita idején a TV Record interjút sugárzott vele. Politikai ellenfelei ezt megpróbálták megakadályozni, de nem jártak sikerrel. A televíziós csatorna tulajdonosa Edir Macedo, az úgynevezett univerzális egyház alapítója. Ez az egyik evangéliumi egyház a sok közül.

Macedo nyíltan Bolsonaro támogatására szólított fel, ami szintén sokat nyomhatott a latban. Az országban 50 millióra tehető az evangéliumi keresztények száma, az eltelt évtizedekben igen sokan fordultak el a katolikus egyháztól, s léptek be valamelyik protestáns gyökerű kisegyházba. Manapság a 130 milliós lakosság 64,6 százaléka vallja magát katolikusnak, ami 30 év alatt mintegy 30 százalékos visszaesésnek felel meg.

Szakértők szerint a nők által vele szemben szervezett tüntetések sem ártottak megítélésének. Olyannyira,

hogy igen sok nő voksolt rá. Mindemellett az ellenzék nem tudott igazán hatékonyan fellépni Bolsonaróval szemben. Ráadásul a konzervatív választók céltudatosan voksoltak: látták, hogy más jobboldali jelöltnek semmi esélye sem lenne, így már az első körben a szélsőjobboldali politikus neve mellé tették az ikszet.

Bolsonaro nagy fölénye rossz hír a munkáspárti jelölt, Fernando Haddad számára. A politikus ennél szorosabb eredményben bízott. Haddad azért vett részt a voksoláson, mert a börtönbüntetését töltő volt államfő, Luis Inacio Lula da Silvát bíróság tiltotta el az indulástól, így őt kérte fel maga helyett. A sao paulói polgármester Haddadot elsősorban az ország északkeleti részén élő szegények támogatják. Komoly hátrányt jelent számára, hogy az országban tekintélyét vesztett Munkáspárt színeiben indult.

Bolsonaro a voksolást követő első megnyilatkozásában magabiztosan kijelentette: már az első fordulóban győzött volna, ha nem merültek volna fel problémák a választási gépekkel. Csalást azonban nem emlegetett. Haddad ugyanakkor figyelmeztetett arra, veszélybe került a brazil demokrácia, s egységre szólított fel. A második fordulót október 28-án rendezik meg. Lehet-e egyáltalán esélye a Bolsonaróval szemben Haddadnak? A libanoni gyökerekkel rendelkező politikus egyedül abban bízhat, hogy azok a „csendes választók”, akik nem szívesen nyilatkoznak jelöltjükről, végül őt támogatják. Hátránya azonban így is tetemesnek tűnik.