Balaton;kilátók;

2018-10-09 10:25:00

Békatalp helyett bakancs - lenyűgöző kilátók a Balaton partján

Az ősz a túrák ideje, azoké, amelyeket a harminc egynéhány fokban csak lógó nyelvvel teljesíthetnénk. Kapaszkodjunk most föl a balatoni kilátókhoz, amelyekből elképesztő látvány nyílik a tóra, néhol a fél Dunántúlra is.

A Balaton parti kilátók legmagasabbja a Batsányi Balatongyöröknél - 461 méter. A Szépkilátótól indulva alig másfél kilométer után fent vagyunk - igaz, a terep nem kezdőknek való. Viszont a kilátás bárkinek. A közeli tanúhegyek karnyújtásnyira állnak tőlünk, láthatjuk a déli part vonalát és a Szigligeti-öböl is szépen kirajzolódik innét.

A Batsányi kilátó a közeli Kisfaludyt taszította le a legmagasabbnak járó trónról 4 évvel ezelőtt. Utóbbihoz (456 méter) a Szegedy Róza háztól tanösvény visz. A körpanoráma lélegzetelállító a tavon tükröződő fényekkel. A 2011-ben épített kilátó is különleges, formatervezésben messze túlmutat a hagyományos építészeti megoldásokon. Kicsit olyan, mintha egy fából készült ufó állna ott szétterpesztett lábakon.

A padkői kilátó Gyenesdiásról érhető el, a Keszthelyi-hegység zöld háromszög jelzése nyomán. Nemrég emelték a régi rozoga helyén. 427 méterről csodálhatjuk itt a tájat. Igaz, több zöldet, mint kéket látunk, de az erdőkön túl azért ott a Balaton csíkja is.

A Kossuth-kilátó (399 méter) Dörgicse és Mencshely között áll, félúton. Egyik oldalról a Balaton, a másikról a Bakony tárul elénk. A terep sem különösen nehéz: könnyű sétával juthatunk fel a halom-hegyi buszparkolóból.

Gyenesdiáson, a Pető-hegyen van a Berzsenyi-kilátó (369 méter). Akár autóval vagy kerékpárral is megközelíthető és ragyogó időben a tó mellett a zalai domboktól az Alpokaljáig elláthatunk. Megcsodálhatjuk innét, a Keszthelyi-hegységből a fél Dunántúlt.

Jóval nagyobb kihívás ennél Csopakon az Endrődi Sándor-kilátó megközelítése, 335 méteren. A Csákány-hegy tetejére kell felverekednünk magunkat a kék turistajelzésen. De vannak azért ennél kényelmesebb megoldások is, például panorámaút Paloznak felől. A látvány, mondanunk sem kell, itt is mindenért kárpótol. A Balaton keleti medencéje mellett a Bakony is elénk tárul.

Balatonfüred természetesen Jókairól nevezte el kilátóját a Tamás-hegyen (329 méter). 400 méteren található és szemkápráztató a panorámája Füred mellett Tihanyra és a keleti medencére is. Képzeljék el, hogy itt piknikezve csodálják a Kék-szalagot. Apró kis vitorlásokat a gyönyörű kék tavon. Ilyenkor ősszel pedig a bíbor cserszömörce színezi pirosra a környéket.

Alsóörs és Balatonalmádi viszonylag új kilátója a csere-hegyi (310 méter). Kőből épült, olyan, mint egy középkori vár templomtoronnyal. Felsőörsről egy kilométeres túrával elérhető. Zavartalanul bámulhatjuk aztán az északi part üdülőhelyeit, a Badacsonyt, a Somogyi dombságot. Meg persze a Balatont...

A Fülöp-hegyi vagy Millenniumi kilátó (295 méter) a révfülöpi mólótól egy órányi sétára áll. Hogy mit látunk innét, 360 fokban, annak leírásához a híres Balaton-földrajzkutatót, Cholnoky Jenőt hívjuk segítségül. „A révfülöpi Fülöp-hegyről nyílik a világ egyik legszebb tája. Vannak magasabb hegyek, nagyobb vizek, de ahol a vulkáni kúpok csodás sokasága találkozik a széles víztükörrel, ilyen legfeljebb a brazil partoknál, Rio de Janeiro partjainál van.”

És most ugorjunk át a déli partra, a Várhegyi kilátóhoz. A fonyódi villasor mellett kapaszkodhatunk fel ide és a változatosság kedvéért most a Balaton nyugati medencéjében gyönyörködhetünk. Meg persze az északi partjában. A négyemeletes kilátó akadálymentes, az első szintre korlátlifttel juthatnak fel a mozgáskorlátozottak. Autóval is megközelíthető.

Visszatérve az északi partra kalandozzunk el a Balaton-felvidékre. A Káli-medence kapujában, Zánka és Monoszló között 337 méterre magasodik a Hegyestű. Az egykori vulkán kráterében a láva sokszögletű, függőleges oszlopokban dermedt meg kihűlés közben. Ez hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is ritka látvány. A bazaltkúp tetejéről csodálatos kilátás nyílik a Balaton mellett a Káli-medencét övező hegyekre is.

Szentbékkállán az Eötvös Károly kilátó szintén egy bazaltkúpon található, 363 méteren. A Fekete-hegyről körpanorámában gyönyörködhetünk: rálátás nyílik innét szinte az egész Káli medencére. A Fekete-hegyen átvezet az Országos Kéktúra útvonala is.