Felgyorsult szeptemberben az infláció, öt éve nem volt arra példa, hogy átlagosan 3,6 százalékot elérjen az évesített pénzromlás mértéke. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keddi jelentése szerint elsősorban a jövedéki termékek: az üzemanyagok és a dohányáruk ára szabadult el, az előbbi termékcsoport 14,9, utóbbi 7 százalékkal drágult, a szeszes italokért viszont csak 3,1 százalékkal kellett többet fizetni.
Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője kiemelte: az élelmiszerek ára átlagosan 4,6 százalékkal nőtt tavaly szeptemberhez képest, ami azért is figyelemre méltó, mert az élelmiszerek súlya számottevő, eléri a 25,4 százalékot a lakossági fogyasztásban. Különösen az idényáras élelmiszerek ára nőtt, átlagosan 21,2 százalékkal drágultak. Ezen belül a burgonya 36,5, a friss zöldségek 38,4 százalékkal kerül többe. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy a cukor 22,7 százalékkal lett olcsóbb.
Érdekes adat, hogy a háztartási energia átlagosan 1,5 százalékkal drágult egy év alatt, ezen belül a tűzifa ára 12,1, a palackos gázé 11,2 százalékkal emelkedett. A szakértők egybehangzó véleménye szerint az MNB-t az egyre gyorsuló infláció sem készteti arra, hogy belátható időn belül változtasson 0,9 százalékos alapkamaton.