A budapesti kormány képviselője azt fogja javasolni a tagállamok Európa-ügyi minisztereinek, hogy a Magyarországgal szemben elindult, az EU-szerződés 7. cikke szerinti eljárás keretében először ismerkedjenek meg az EP-jelentésre adott részletes magyar válasszal. Mint lapunk beszámolt róla, az uniós tárcavezetők október 16-án tárgyalnak először a magyarországi jogállam helyzetéről, miután az Európai Parlament szeptemberben elfogadott jelentésében a 7. cikkelyes eljárás elindítására kérte a kormányokat.
A jövő keddi tanácskozáson csak a folyamat formai részleteiről lesz szó az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Ausztria előterjesztésében.
Uniós diplomaták arról tájékoztatták a Népszavát, hogy az eszmecserét előkészítő nagyköveti ülésen a delegációk támogatták, többen közülük kifejezetten hasznosnak nevezték a magyar állandó képviselő felvetését. Ennek megfelelően az eljárás következő állomásaként a magyar kormány eljuttatná partnereihez az állásfoglalással kapcsolatos írásos megjegyzéseit.
A jóváhagyott napirendnek megfelelően a miniszterek fel fogják kérni az Európai Bizottságot, hogy a közeljövőben adjon részletes, tényszerű tájékoztatást a Magyarországgal szemben folyamatban lévő, és az alapvető jogokat érintő kötelezettségszegési eljárásokról. Forrásaink szerint Judith Sargentini, az EP-jelentés szerzője nem kap meghívást a keddi tanácsülésre, viszont a kormányközi testület jogi szolgálata be fog számolni arról, hogy a 7. cikk szerinti eljárást kezdeményező Európai Parlament egyáltalán játszhat-e bármilyen szerepet a folyamatban.