Ha valaki, hát Zamira Hajiyeva tudja, hogy kell nagy lábon élni. Az azerbajdzsáni származású, de Londonban élő nő csak úgy szórja a pénzt. Egy alkalommal kiadott például 48 600 fontot (mai árfolyamon körülbelül 18 millió forint) egy Cartier és 120 ezer fontot (több mint 44 millió forint) három Boucheron ékszerre. Hiszen a szépségnek ára van! Ha meg férfi karórát vett, akkor 20 ezer fontos (körülbelül 7,5 millió forint) alá nem adta, elvégre mint azt már egy ideje Magyarországon is tudjuk, komoly ember nem visel olcsó órát. Borból pedig természetesen csakis az 1,8 ezer fontos (700 ezer forintos) dukált neki.
Hogy jövök én ahhoz, hogy Zamira Hajiyeva zsebében turkáljak? Úgy, hogy az 55 esztendős hölgy férje történetesen az azerbajdzsáni nemzeti bank igazgatója volt, évi 54 ezer fontos (20 millió forint) fizetéssel.
És nem mellesleg börtönben ül, az azeri bíróság ugyanis 2016-ban 15 év börtönre és 39 millió dollár (10,5 milliárd forint) visszafizetésére ítélte sikkasztásért. Ő egyébként állítja, hogy ártatlan, és a korrupt hatalom, illetve politikai játszmák áldozata lett, de egyelőre fellebbezései kudarcot vallottak.
Azért úgy tűnik, egy kis pénzt letartóztatása előtt még sikerült kimenekítenie, hogy az asszonynak ne kelljen nélkülöznie. Csakhogy bárhogy osztottak, szoroztak, a matek nem állt össze a brit hatóságoknak sem. Miután az új korrupciós törvény lehetővé teszi, hogy megvizsgálják a megmagyarázhatatlanul tehetősnek tűnő külföldiek vagyoni hátterét, a szabályozás engedte lehetőségek első célpontjaként lecsaptak a luxusfeleségre. Egy bírósági határozat értelmében pedig most nevét is felfedték.
Zamira Hajiyeva közben értetlenül áll a történtek előtt, állítja, férje tisztességes üzletemberként szerezte, függetlenül banki fizetésétől. Hogy Hajiyeváék tehetősek, az egyébként nem érhette meglepetésként a hatóságokat, hiszen már tíz évvel ezelőtti vízumkérelmükben is azt vallották, legalább 55 millió fontos (20,6 milliárd forint) vagyonuk van. A szép summát látva nem is nagyon akadékoskodtak velük, határozatlan idejű befektetői vízumot kaptak. Csakhogy pechjükre változtak a törvények, talán valaki szemét is szúrták, így hirtelen érdekes lett, honnan származik a pénzük.
Ráadásul a fenti kiadások csak a jéghegy csúcsát jelentik. Mint kiderült, londoni magányában az azeri hölgy tíz év alatt olyan 16 millió fontot (hatmilliárd forintot) tapsolt el csak a neves Harrods üzletházban, ahol három törzsvásárlói kártyája volt, 35 különböző hitelkártyával fizetett, és évi 365 ezer fontot fizetett két saját parkolóhely fenntartásáért. Az eladók már alighanem előre dörzsölték a kezüket, ha meglátták a luxusfeleséget, hiszen napi átlagban négyezer fontot (másfél millió forintot) tapsolt el. Talán mondani sem kell, hogy közben a brit főváros egyik legjobb negyedében, egy öt hálószobás házban lakik, amit még 11,5 millió fontért (4,3 milliárd forint) vett, de ma már 15 millióra (5,6 milliárd forint) becsülik értékét. Ezen kívül ő saját magángépével, egy 31 millió fontos Gulfstream G550-essel járhat focimeccsre, ha ugyan érdekli. Valószínűleg azonban inkább a golfozásnak hódolhat, hiszen egy 10 millió fontos (3,7 milliárd forint) golfklub is köthető nevéhez.
És ha végül bűnösnek találják, ezt az elképesztő vagyont végül mind elveszítheti.