Az úgynevezett „ellen-Sargentini” határozati javaslatban minden benne van, ami a Fidesz-propaganda része, de semmi nincs benne a valóságról – mondta Tóth Bertalan, az MSZP elnöke az MSZP és a Párbeszéd közös sajtótájékoztatóján.
Hozzátette, hogy a Sargentini-jelentés a magyar emberek mindennapjairól, a magyar emberek jogfosztásáról szól, az Európai Parlament kétharmada pedig kiállt az európai értékek mellett, amelyet annak idején még a Fidesz is képviselt, hogy az Európai Uniónak joga, sőt kötelessége megvédeni az európai értékeket.
Mint mondta, maga az EP-választás se szól majd másról, minthogy elérik-e a céljukat azok az erők, akik az EU-t bomlasztani akarják.
Az MSZP és a Párbeszéd megtette azt a lépést, amely megakadályozhatta volna az ún. hetes cikkely életbe lépését, benyújtottak 19 olyan javaslatot, amivel helyre lehetne állítani a demokratikus berendezkedést – a fideszes képviselők viszont a javaslatokat egytől egyik leszavazták. „A Fidesz a tagadás és a kiváltságok pártja”, hiszen öt fontos dologra mondtak nemet: a magyarok jogegyenlőségére, a szabad sajtóra, a korrupció felszámolására, a tudomány szabadságára, a munkavállalók jogaira, a családok és az időskor biztonságára azért hogy a saját kiváltságaikat fent tudják tartani – tette hozzá.
Mint mondta, folytatni fogják az európai ügyészséghez való csatlakozással kapcsolatos aláírásgyűjtést,
és Európa-párti szövetséget akarnak építeni az EP-választásra. Ebben elsősorban a Párbeszédre számítanak, de szeretnék ha a szövetség nemcsak más pártok, hanem közéleti szereplők, politikusok csatlakozására is.
Karácsony: Magyarországot ma nem vennék fel az EU-ba
Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, Zugló polgármestere arról beszélt: érdemes megfontolni, hogy az az állam, amelyet ma Orbán Viktor kormányoz, azt az országot és azt a kormányt felvennék-e az Európai Unióba. Ugyanis – folytatta – mindenki, aki ismeri az EU működését, azokat a jogszabályokat, alapnormákat amelyek alapján az európai család bővülni tud, világos, hogy Orbán Viktor Magyarországát ma nem vennék fel az Európai Unióba.
A magyar jogállamiság, a magyar sajtó, a magyar munkavállalói és szociális jogok olyan állapotban vannak, hogy Magyarország nem is pályázhatna az uniós tagságra. A magyar polgárok viszont már eldöntötték, hogy Európához akarnak tartozni, ezért arra kérik őket, egyék világossá, hogy Magyarországnak az EU-ban van a helye. A céljuk, hogy kisebbségbe szorítsák a fideszes képviselőket az EP-ben, ennek megfelelően pedig egy széles szövetség kialakítására törekednek. Ez már október 23-án meg fog mutatkozni, amikor baloldali pártok más pártokkal és jobbközép értelmiségiekkel közösen állnak ki az európai ügyszég mellett.
Végül a kormányt arra szólította fel, hogy tegyen feljelentést Elios-ügyben, az ügyészséget pedig arra, hogy tegye a dolgát, és vizsgálja ki az OLAF által már részletesen feltárt bűncselekményeket.