Európai Unió Bírósága;Trócsányi László;7-es cikkely;Sargentini-jelentés;

2018-10-17 15:21:51

A kormány az EU bíróságánál panaszkodik a Sargentini-jelentés miatt

Trócsányi László igazságügyi miniszter szerint a tartózkodás nemet jelent, ezért a jelentés elfogadása is szabálytalan volt. A magyar képviselők tartózkodó szavazataival valahogy nincs ilyen problémája a kabinetnek.

A kormány az Európai Unió Bíróságához fordult szerdán, mert vitatja a Sargentini-jelentés európai parlamenti (EP) elfogadásának szabályszerűségét - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Trócsányi László igazságügy-miniszteer

A magyar kormányzati álláspont szerint az EU alapszerződés hetes cikk szerinti eljárás Európai Tanács előtti megindítására irányuló EP-szavazáson nem volt meg a szükséges kétharmados többség, a tartózkodások ugyanis leadott szavazatként értékelendők - fejtette ki a miniszter, aki szerint az Európai Parlament a saját szabályait sem tartotta be.

Trócsányi úgy véli, egyértelmű rendelkezés, hogy a tartózkodó szavazatokat is figyelembe kell venni, a tartózkodás is egy szavazat, méghozzá nem szavazatnak minősül, és ez alapján nem volt meg a szükséges kétharmados többség az EP-szavazáson. Ez egy nagyon fontos, precedens értékű ügy, hiszen az EU egy jogközösség, és ha a tagállamoktól elvárható a szabályok betartása, akkor ugyanúgy az EU intézményeitől, köztük az EP-től is - mondta a tárcavezető.

Csakhogy az EP jogi szolgálata egyértelműen kimondta: a tartózkodás nem számít bele a voksolás végeredményébe, így csak a leadott igen-nem szavazatok aránya döntött a jelentés kétharmados elfogadásánál. 

A magyar jogrendben figyelembe veszik a tartózkodást, valamint a szavazók számát a voksolás értékelése során. A kétharmados döntésnél ez is fontos – ugyanis a tartózkodó és nemmel szavazó képviselőket is le kell győzni. Csakhogy a magyar országgyűlési szavazás rendjében sincs olyan, hogy tartózkodó voksokat nemnek számolják el - a tartózkodás lényege, hogy az így szavazó országgyűlési  vagy ep-képviselő nem akar állást foglalni.

Trócsányi László lamentálása pedig már nem változtat azon, hogy Magyarország ellen már megindult a 7-es cikkely szerinti eljárás.

Az uniós országok EU-ügyi miniszterei keddi, luxemburgi ülésükön megállapodtak arról, hogy Magyarország írásban fog reagálni az Európai Parlament 7. cikk szerinti eljárást kezdeményező jelentésére. Az Európai Bizottság pedig egy tényszerű beszámolót fog készíteni a Magyarországgal szemben kezdeményezett kötelezettségszegési eljárásokról.