Szeretné tudni, hogy a szomszéd bácsi pártbizalmi volt-e az átkosban, vagy hogy a parlamentben ma hány volt pártfunkcionárius ül?
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Magyar Nemzeti Levéltár közös adattára választ adhat a kérdésekre, a két intézet ugyanis listát állított össze a a Magyar Dolgozók Pártja (MDP) és a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) megyei, járási és városi pártfunkcionáriusairól.
A Párt -Állam-Párt néven működő adatbázis jelenleg 3000 ezer funkcionárius és 1500 testület és szervezeti egység adatait tartalmazza, és később is folyamatosan bővülni fog.
A projekt szerdai budapesti bemutatóján Gulyás Gergely kancelláriaminiszter is részt vett, aki – az MTI összefoglalója szerint – arról beszélt, hogy kollektív felelősség nem létezik, „Az embertelen rendszert emberek működtették”, és ha a felelősök élettörténetét nem tárják fel, „az azzal a veszéllyel járhat, hogy a demokráciában is áldozattá válnak azok, akik a diktatúra áldozatai voltak”.
Jó észben tartani, hogy Gulyás ezt egy olyan demokráciában beszél embertelen rendszerekről, amelyben a kormány:
kriminalizálja a hajléktalan életformát, ahogy Kádár-rendszerben a munkakerülőnek tartott személyekkel tették;
bűnözőként kezeli a menekülteknek alamizsnát, jogsegélyt nyújtó civileket;
egyetlen nap alatt felszámolja százezrek előtakarékossági és otthonteremtési terveit.
Ahol a miniszterelnök március 15-én, választások előtt azzal fenyegeti az ellenzéket és a Fidesz kritikusait, hogy elégtételt vesz majd rajtuk.
Ahol a miniszterelnök azok, akik a migránsoktól rettegve rongálnak és fenyegetőznek, csak határozottan és érthetően fejezik ki véleményüket – és ez helyes.
Ezek után csak még igazabbnak tűnik a kancellária miniszter megállapítása, hogy kollektív felelősség nem létezik.
Az adatbázis a paap.mnl.gov.hu oldalról érhető el – elvileg, hiszen már már a honlap betöltésekor akadályba ütköztünk. A kormányzati szerverről működő lap ugyanis felhasználónevet és jelszót kér. Bár erre vonatkozó leírást nem találtunk, a belépéséhez és böngészéshez valószínűleg a NEB honlapján kell regisztrálni, megadva nevünket és email-címünket