Az I. világháború;I. vh;

2018-10-18 19:00:00

Károly császár manifesztuma

Ausztriát szövetségi állammá akarja alakítani, melyben minden néptörzs saját külön állami közösséget alkot letelepülési területén.

A „Magyar Távirati Irodá"-nak jelentik Bécsből október 17-én:

 A hivatalos „Wiener Zeitung" csütörtökön este megjelenő különkiadása a következő császári manifesztumot közli:

 Hűséges osztrák népeimhez!

 Amióta trónra léptem, szüntelenül arra törekedtem, hogy valamennyi népemnek kivívjam a kívánt békét, és hogy Ausztria népeinek megmutassam azt az utat, amelyen népi egyéniségük értejét minden akadálytól és súrlódástól mentesen áldásos módon kifejthetik és szellemi és gazdasági jólétüket eredményesen érvényesíthetik. A világháború iszonyatos küzdelme meggátolta eddig a béke munkáját. A hősiesség és hűség, az ínség és a nélkülözések áldozatkész elviselése dicsőségesen védelmezték a hazát e súlyos időben. A háború súlyos áldozatainak biztosítaniok kellett a tisztességes békét, amely Isten segítségével már a küszöbön van.

Most tehát haladéktalanul meg kell kezdenünk a haza újjáépítését, természetes, tehát megbízható alapokon. Az osztrák népek erre irányuló kívánságait gondosan összhangzásba kell hozni egymással, azután teljesíteni.

 Elhatároztam, hogy ezt a munkát népeim szabad közreműködésével azoknak az alapelveknek a szellemében végzem el, amelyeket a szövetséges uralkodók békejavaslatukban magukévá tettek.

Ausztria népeinek akaratához képest szövetségi állammá alakul át, melyben minden néptörzs saját külön állami közösséget alkot letelepülési területén.

 Ausztria lengyel területeinek a független lengyel állammal való egyesítését ez semmiképpen sem érinti. Trieszt városa és területe népének kívánságához képest különleges álláshoz jut.

Ez az új alakulás, amely a magyar szent korona országainak integritását semmi tekintetben sem érinti, minden nemzeti külön államnak biztosítja önállóságát. De eredményesen fogja védeni a közös érdekeket is és mindenütt érvényesülni fog, ahol a közösség az egyes államoknak életszükséglete. Különösen ajánlatos lesz valamennyi erőnek az egyesítése azoknak a nagy föladatoknak a jogos, méltányos és eredményes megoldásánál, amelyek a háború visszahatásai.

Amíg ez az átalakulás törvényes úton végbemegy, a meglevő intézmények a közérdek megvédése végett változatlanul fönnmaradnak.

Kormányomat megbíztam, hogy haladéktalanul készítse el Ausztria újjáépítését. A népeket, amelyek önrendelkező jogán az új birodalom fölépül, fölhívom, hogy nemzeti tanácsaik útján vegyenek részt a nagy munkában és hogy ezek a nemzeti tanácsok, amelyeket minden nemzet reichsratbeli képviselőiből alkot, a népek érdekeit egymással szemben és a kormánnyal való érintkezésben érvényre juttassák.

 Kívánom, hogy hazánk a benne egyesült nemzetek egyetértésétől megszilárdítva, mint szabad népek szövetsége kerüljön ki a háború viharaiból.

A Mindenható áldása legyen munkánkon, hogy a béke nagy műve, amelyet megépítünk, valamennyi népünknek szerencsét.

 Bécs, 1918 október 16.