korrupció;

2018-10-19 07:30:00

Sokaknak lehet most álmatlan éjszakájuk a Simonka-ügy miatt

Messzire érhetnek a fideszes politikus ügyének szálai – mondják Békés megyében. A képviselő a gyanú szerint milliárdos kárt okozott, de a vagyonnyilatkozata szerint már-már szegénynek tűnik.

Nagy visszhangot váltott ki Simonka György választókerületében az, hogy a Legfőbb Ügyészség kérte a fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését. „Győzelem!” – reagált lapunknak Fetser János, Orosháza korábbi polgármestere és országgyűlési képviselője, MSZP-s politikus. Szerinte több oka is van annak, hogy a „fent” levették a kezüket Simonkáról, és léphetett a Legfőbb Ügyészség. Egyfelől az, hogy a politikus már érinthetetlennek gondolta magát, és minden határt túllépett. Ráadásul a körülmények is „összeesküdtek” ellene. A Sargenti-jelentés, a visszatartott EU-s támogatások és az uniós ügyészség miatt indított aláírásgyűjtés okán lépnie kellett a Fidesznek, s végül „beáldozták Simonkát.”

Egy térségbeli képviselő-testület ellenzéki tagja rögtön távolabbra nézett: már azt latolgatta, hogy a botrány szálai kiket érnek el. Szerinte dél-békési polgármesterek, alpolgármesterek, megyei politikusok sokaságáról tudni, hogy Simonka közvetlen köréhez tartoznak, és akár közük is lehet azokhoz az ügyekhez, amelyek miatt a politikus bajba került. „Sokaknak lehet most álmatlan éjszakájuk” – fogalmazott egy forrásunk.

Nem meglepő az, hogy a térségben sokan örültek az ügyészség lépésének, hiszen Simonka megosztó személyiség – még saját pártjában is. Jól mutatja ezt az az eset, amikor arra tett javaslatot, hogy a megyei önkormányzathoz tartozó uniós pénzek kétharmada a saját választókerületének jusson, és a fennmaradón osztozzon a megye többi három körzete. A Békés Megyei Kormányhivatalt akkoriban vezető Gajda Róbert és Görgényi Ernő fideszes gyulai polgármester szokatlan módon a megyei sajtóban támadta meg a formálódó tervet és vele Simonkát. Az Fidesz megyei erős embere akkor megmutatta, mire képes: egy héttel később Gajdát leváltották a kormányhivatal éléről.

Mint arról már írtunk, a Központi Nyomozó Főügyészség szerint Simonka és társai bűnszervezetben csapoltak meg pályázati forrásokat, a beruházásokat, eszközbeszerzéseket durván felülárazták. A vádhatóság szerint Simonka meghatározta azt is, hogy az egyes beruházásokat megvalósító cégek képviselői a felülárazott vállalkozói díj mekkora részét – általában 45 százalékát – szolgáltassák vissza neki készpénzben. A vagyoni hátrány meghaladja az 1,4 milliárd forintot.

Míg az ügyészség közléséből az következik, hogy százmilliókhoz jutott Simonka, parlamenti vagyonnyilatkozata szerint már-már szegénynek tűnik a képviselő. Arról már korábban írtak, hogy a Simonka-érdekeltségébe tartozó Magyar Termés Tész Kft. csődje idején a politikus hirtelen eladta az egyik rokonának az újkígyósi családi házát. A 2018-as vagyonnyilatkozata alapján pedig súlyosan elszegényedett a viharsarok ura: a számláján mindössze félmillió forint készpénz volt 2,8 milliós banki és 85 milliós kezességből származó tartozás mellett.

„Igen, hallottam én is a híreket, ami a mentelmi jogom visszahívásáról szól. Ez annyit jelent, hogy engem is meg lehet hallgatni az említett ügyben. Magam sem értem, de természetesen állok elébe minden kérdésnek annak érdekében, hogy mielőbb kiderüljön az igazság.” – reagált a Facebookon

Simonka értetlensége annyiban érthető: az ő története látszólag nem sokban különbözik a többi, uniós források körül sürgölődő vidéki fideszes „kiskirályétól”, többségükkel szemben viszont még csak nyomozást sem indított eddig az ügyészség.

Az eredetileg villamossági szerelő, középfokú végzettségű, az üzleti életben dinnyekereskedőként indult Simonka 2006-tól Pusztaottlakán polgármester, majd 2010-től országgyűlési képviselő lett. A Fidesz-kétharmad hatalomra jutása után elkezdett ömleni a pénz szülőfalujába: a mindössze 470 fős zsákfaluba közel kétmilliárd forint támogatás érkezett. Hamar egyre több jele lett annak, hogy Simonka környezetében egy Patyomkin-gazdaság épül: 60 millióból "készült" például egy soha meg nem nyitott gépjármű-szerelő műhely. Az ügyletek jó részére passzol az ügyészség leírása, miszerint a Simonka köré szervezett csapat zömében lerobbant épületeket szerzett meg, majd jócskán felpumpált áron újította fel azokat uniós pénzből.

A néhány év alatt elburjánzott hálózat hamar összeért más, uniós forráslehívásban „érdekelt” vállalkozóéval: Simonka neve előkerült az időközben bíróság elé álló, magát Voldemortnak hívató fideszes képviselő, Mengyi Roland ügyében. A közpénzcsalással megvádolt Mengyi-körüli hálózatnál ügyködő pályázatíró cég egyik ügyintézője a szakszolgálat által lehallgatott telefonhívásában arról beszélt: egyeztetniük kell az egyik pályázatról Simonkával.