Duna;Greenpeace;környezetszennyezés;

2018-10-19 09:09:00

Mérgek szivárognak a Dunába az óbudai Gázgyárnál - Reagált az önkormányzat

Egyes rákkeltőnek minősített szennyezők több százszorosan, más súlyos mérgek pedig több ezerszeresen haladták meg a talajvízre megengedett határértéket – közölte a Greenpeace. Az önkormányzat szerint a terület tulajdonosának kellene lépnie. A kormányhivatal szerint elenyésző és kimutathatatlan a szennyezés - bár még csak most várják a vizsgálatok eredményét.

A Greenpeace Magyarország 2018 októberében mintákat vett a rendkívül alacsony vízállású Duna medréből a volt Óbudai Gázgyár mellett. Az alacsony vízállás során jól láthatóan szennyezett víz szivárgott a talajból a Dunába, a mérési eredmények pedig a környezetvédő szervezet közlése szerint kimutatták, hogy

Mint írják, a volt Óbudai Gázgyár több mint hét évtizedes működése alatt a gáz tisztításának melléktermékeként keletkezett, szerves vegyületeket, cianidot, arzént és egyéb fémeket tartalmazó gázmasszának a gázgyár területén történő illegális elásásával közel 200 ezer tonnányi talajt szennyeztek el. A lerakott veszélyes hulladék már évtizedek óta szennyezi a talajvizet és a talajt, és alacsony vízállás esetén a Dunába ömlik. A helyzet jelenleg olyan súlyos, hogy a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyezteti – tették hozzá.

A Greenpeace szerint már a korábbi mérések is jelentős határérték-túllépést mutattak több szennyező anyag esetén is, ám a jelenlegi mérés rendkívül magas szennyezést mutatott a rákkeltő naftalinokból, valamint a mérgező policiklusos aromás szénhidrogénekből (PAH) és a rákkeltő benzolból:

Az ilyen anyagok felszíni vizekbe jutását eleve minden áron meg kell akadályozni az uniós szabályozás és a vonatkozó magyar jogszabály szerint is. Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője szerint

A Greenpeace Magyarország azonnali intézkedést vár a hatóságoktól, és felszólítja az illetékes szerveket: sürgősen hozzák nyilvánosságra a kármentesítési terveket, ütemezéssel, határidőkkel, és a szennyezők felelősségre vonásával. A Duna súlyos szennyezését bizonyító mérési eredményekről bejelentést tesznek a területileg illetékes kormányhivatalnak és a vízügyi hatóságnak, továbbá kérik ezen szervek mielőbbi intézkedését a szennyezés megszüntetése érdekében. A környezetvédő szervezet emellett tájékoztatta a Fővárosi Vízműveket, valamint a kerületi önkormányzatot is a vízpart és a vízbázis szennyeződéséről.

Mint írják, a jelenlegi elborzasztó állapotokról az Index újságírói értesítették a Greenpeace Magyarországot. A portál azt írja, szakértők szerint a mintákban talált veszélyes, rákkeltő anyagok közvetlen veszélyt inkább azokra jelentenek, akik az alacsony vízszintállásnál közvetlenül érintkeznek a csurgalékvízzel, vagy beszívják azokból képződött gázokat. Azaz főleg állatokat (halakat, madarakat, kutyákat) érinthet, esetleg az arrafelé horgászó, sétáló embereket. A szennyeződés a folyóba kerülve felhígul, de bizonyos mennyiségben, az alacsony vízállásnál kevésbé hatékony parti szűrésű kutakon keresztül akár az ivóvízbe is bekerülhet.

Reagált az önkormányzat: a terület nem a kerületé

A III. kerület önkormányzat közleményében azt írta, évtizedek óta tudott, hogy szennyeződés szivárog a Dunába. Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere már 2009 óta figyelemmel kíséri a területet érintő folyamatokat, tud a kármentesítést célzó korábbi tárgyalásokról,

A gázgyár területe nem III. kerületi önkormányzati tulajdon, a gázgyár kármentesítése nem az önkormányzat feladata - szögezték le. Mint írták, üdvözlik az üggyel kapcsolatos, kiemelkedő sajtóérdeklődést, mert reményeik szerint ennek nyomán új lendületet vehet az elmúlt években holtpontra jutott folyamat. Jelezték: Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata a kerületi lakosok érdekében minden tőle telhető segítséget megad a kármentesítés gyors és hatékony elvégzéséhez.

Kormányhivatal: "elenyésző" és "kimutathatatlan" a szennyezés

Az érintett Duna-szakaszon a környezetvédelmi hatóság már több alkalommal tartott helyszíni szemlét, a vizsgálatok pedig igazolták, hogy alacsony vízálláskor talajvíz szivárog a Dunába az egykori Óbudai Gázgyár területe felől - közölte a Pest Megyei Kormányhivatal pénteken az MTI-vel.

Kiemelték: az Óbudai Gázgyár területén lakosságot ellátó vízbázis nincs, Budapest lakosságát ivóvízzel a Szentendrei, valamint a Csepel szigeti vízbázis kútjai látják el, így az eset Budapest lakosságának ivóvíz fogyasztását nem veszélyezteti.

Ugyanakkor, mint a közleményből kiderül, pénteken is tartottak egy ellenőrzést az érintett Duna-szakaszon a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának munkatársai és a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság szakemberei, valamint a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Vízügyi Hatóságának munkatársai is. Ennek még nincs meg az eredménye,

Mint írták, az egykori Óbudai Gázgyár területén feltárt talaj- és talajvízszennyezés kármentesítése jelenleg is folyamatban van.

Vízművek: iható a víz, sajnálatosan ismert a probléma

A Fővárosi Vízművek számára évek óta sajnálatosan ismert az egykori gázgyár problémája - írja közleményében a társaság. Mint írják, hosszú évek óta a rendkívüli helyzetekben kialakított, különleges protokoll szerint üzemeltetik az ivóvízellátó rendszert. Ennek része egyrészt a fokozott ellenőrzés, másrészt - amennyiben a kockázat ezt indokolja - az érintett kutak kizárása a vízellátó rendszerből, illetve „ürítőre” járatása.

Az utóbbi hónapokban a dunai kisvízállás miatt a mintavételek és a vizsgált paraméterek száma a megszokottnál is magasabb. A Vízművek szerint a mért értékek továbbra is jóval határérték alatt vannak.