Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán a Biológiai Intézet egyes tanszékei, oktatói október 15-én részleges sztrájkba kezdtek – tudta meg az Index.
A portál szerint a tiltakozó akció határozatlan ideig, de előreláthatóan legalább egy hónapig fog tartani, a figyelemfelhívás kiváltó oka pedig az, hogy az intézet az ELTE költségvetéséből nem kapta meg a gyakorlati oktatáshoz szükséges összeget a 2018/19 1. félévére. Úgy tudják, hogy a részleges sztrájk lényegében abból áll: a természettudományi képzésben elengedhetetlen gyakorlati órákon az oktatók és a hallgatók nem végeznek semmiféle költséges gyakorlati tevékenységet, az oktató csupán szóban ismerteti, hogy mik lettek volna az éppen aktuális kísérletek.
A portálhoz egy ezzel kapcsolatos intézeti körlevél is eljutott, amiben az áll:
A levél alapján az akció során az oktatók a gyakorlatokat „gyakorlati szeminárium” formájában tartják meg, azaz sorra kerülnek ugyan a megfelelő tematikák, és lesz ezekből számonkérés is, de az órán a hallgatók semmilyen költséges gyakorlati tevékenységet nem végeznek, az oktató szóban ismerteti, hogy mit csináltak volna. A portál azt írja, a figyelmeztető jellegű, részleges munkabeszüntetéssel az intézet dolgozói viszont arra szeretnék felhívni az oktatási minisztérium figyelmét, hogy az előírt gyakorlati órák megtartásának költségeit az alacsony hallgatói normatíva nem fedezi.
„A biológusok képzése sokkal többe kerül”
A portál telefonon kért tájékoztatást a részleges sztrájkkal kapcsolatban Surján Pétertől, a TTK dékánjától, aki e-mailben közölte:
Miklósi Ádám, a Biológia Intézet igazgatója pedig röviden úgy reagált,
Miklósi szerint a helyzet nem ELTE-specifikus, az ország többi felsőoktatási intézményében is kialakult hasonló szituáció.