USA;Szaúd-Arábia;

2018-10-27 18:50:00

Alig hűlt ki az újságíró teste, Amerika máris a "szaúdi fénynek" tapsol

Az amerikai védelmi miniszternek sikerült úgy elítélnie Dzsamal Hasogdzsi meggyilkolását, hogy nem ejtette ki száján a Szaúd-Arábia szót.

James Mattis a bahraini Manamában vett részt egy biztonságpolitikai konferencián, és ott azt hangoztatta, hogy az amerikai száműzetésbe vonult szaúdi újságíró megölése „aláássa a térség stabilitását”.

Hasogdzsit Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán gyilkolták meg. Rijádban az ügyben 18 személy letartóztattak, továbbá menesztették a titkosszolgálat vezetőhelyettesét és Mohammed bin Szalmán trónörökös egyik bizalmi tanácsadóját. Washington „szankció” gyanánt visszavonta az eljárásban érintettek amerikai beutazási engedélyét, és Mattis most Manamában közölte, hogy az amerikai külügyminisztérium „további lépéseket tervez”.

A bahraini konferencián részt vett Abdel Dzsubeir szaúdi külügyminiszter is, aki az ügy kapcsán „hisztérikusnak” minősítette a média reakcióját, pedig a vizsgálat – érvelt - még be sem fejeződött. „Várják ki, azután döntsék el, hogy komoly volt-e a vizsgálat vagy sem” – mondta a rijádi diplomácia irányítója.

Mattis egy szóval sem utalt azokra az amerikai ellenzéki követelésekre, hogy függesszék fel a fegyverszállítást Szaúd-Arábiának, amit pedig a németek például a maguk részéről már bejelentettek. 

Az Egyesült Államok számára különösen azért zavaróak a történtek, mert az iszlám szunnita irányzatát képviselő Szaúd-Arábia számít a síita Irán legkomolyabb ellenlábasának a régióban, márpedig az amerikai külpolitika egyik fő prioritása ma a teheráni hatalmi törekvésekkel való szembenállás.

Jemenben ez konkrét katonai konfliktust is jelent: az Irán által feltüzelt síita húti lázadók ellen Szaúd-Arábia vállalkozott nemzetközi koalíció létrehozására azért, hogy támogatást nyújtsanak a jemeni biztonsági erőknek.

Abdel Dzsubeir nem is mulasztotta el hangoztatni a manamai konferencián, hogy a Közel-Keleten szerinte két vízió áll szemben egymással: a „fény” szaúdi víziója, illetve a „sötétség” szektásságot terjesztő iráni víziója.