A fejleményektől függően döntenek majd a határforgalom szabályozásáról – intette nyugalomra Burgenland szociáldemokrata tartományfőnöke, Hans Niessl azokat, akik háborognak az osztrák-magyar határszakaszon bevezetett szigorítások miatt. Az osztrák liberális párt, a Neos vezetője, Beate Meinl-Reisinger pedig egyenesen törvénysértőnek mondta az intézkedést, amely szerinte a régi vasfüggönyös időket idézi.
A Burgenland és Magyarország közötti 60 közúti határátkelőhelyből 36 helyszínen tilos az átkelés személyautóval, aki ezt a rendeletet megszegi, azt – legalábbis a fenyegetőzések szerint – 2000 eurós (640 ezer forintos) büntetéssel sújthatják. Az állítólag a burgenlandi lakosság által szorgalmazott rendelkezésről az emberek többsége múlt szerda óta a mind a 60 átkelőnél kihelyezett tábláról értesült – és sokan felháborodtak.
Igaz ugyan, hogy a 2015-ös menekültválság óta érvényben van a rendelet, miszerint a kis átkelőhelyeket csak gyalogszerrel, kerékpárral és lóháton lehet igénybe venni, de ezt a tartományi rendőrség mindeddig figyelmen kívül hagyta. Az átkelőhelyek korlátozása mind osztrák, mind magyar irányból érvényes, Magyarországon kívül Ausztria még Szlovéniára terjesztette ki. A Der Standard című bécsi napilap egy olyan feldühödött burgenlandi férfit idéz, aki évek óta a közép-burgenlandi Neckenmarktról autózik át közvetlenül Sopronba, kikerülve a forgalmas Deutschkreuz átkelőjét.
A burgenlandi rendőrséget meglepte a lakosság felháborodása, hiszen főképpen a kétoldalú forgalom növekedése miatti panaszok nyomán határozták el a korlátozást. A rendőrség szóvivője, Helmut Marban hangoztatta, hogy az illegális bevándorlás megakadályozása és a határátkelőhelyek lezárása között nincs közvetlen összefüggés, a kis átkelőknél eddig is rendszeresen végeztek ellenőrzést. A tiltás fő oka az volt, hogy a nagyobb, jobban járható határállomásokra tereljék az autós forgalmat.