Nem vallotta bűnösnek magát csütörtöki bírósági meghallgatásán az az amerikai férfi, aki október 27-én 11 embert megölt az Élet Fája nevű pittsburghi zsinagógában.
A 46 éves Robert Bowers keveset beszélt pittsburghi bíróságon, csak annyit mondott: megértette, hogy mivel vádolják és akár halálbüntetést is kaphat, majd közölte, nem érzi magát bűnösnek. Mivel a támadás során tűzharcba keveredett a rendőrökkel és megsebesült, tolószékben, bekötött karral jelent meg a bíróságon.
Donald Trump elnök és a first lady, Melania Trump kedden Pittsburghbe látogatott, lerótta kegyeletét a zsinagógában, és felkereste a kórházban a sebesülteket is. Az elnök kíséretében volt a lánya, Ivanka, a veje és tanácsadója, Jared Kushner és Steve Mnuchin pénzügyminiszter is -írja az MTI.
Konteóból mészárlás
Mint az Index emlékeztet rá, pontosan tudható, hogy az antiszemita Bowersnél a Soros György háttérmunkájáról terjedő szélsőjobbos konspirációs teória (konteó) volt az utolsó csepp a pohárban: az amerikai republikánusok között elterjedt, hogy a Hondurasból Mexikón keresztül az Egyesült Államok felé tartó menekültsereget valójában Soros emberei bujtották fel a venezuelai kormánnyal együttműködve – a cél pedig az, hogy a bevándorlók minél nagyobb káoszt okozzanak az Egyesült Államokban, még a november 6-i félidős választások előtt.
A republikánus sajtó által emlegetett Soros-karaván vagy Soros-expressz szófordulat tökéletesen illet a magyar kormány gyűlöletpropagandájába is, így hamarosan már Hollik István és Németh Szilárd is előszeretettel ismételgette ezeket sajtótájékoztatóikon.
Bowers őszintén hitt a feltételezett összeesküvésben: az Amerikára nehezedő migrációs nyomást egy zsidó háttérhatalom aknamunkájának tartotta – a vérontás előtti utolsó posztja is azt vizionálja, hogy zsidó szervezetek (konkrétan a Hebrew Immigrant Aid Society) támogatják a migrációt – mindezt pedig egy amerikai zsidó közösségen akarta megtorolni.
Pennsylvania államban van halálbüntetés – 1990 óta méreginjekcióval hajtják végre – de 2015-ben a kormányzó moratóriumot hirdetett a végrehajtására. Bowersre tehát kiszabhatják a legsúlyosabb büntetést, de feltehetően végzik ki – hacsak nem lesz később egy olyan kormányzója az államnak, aki meggondolja magát a mészáros kedvéért.