költségvetés;Brexit;

2018-11-02 09:56:12

A brit költségvetés is áldozatul esett a Brexitnek

A kilépés előtti utolsó költségvetés mindenki, de leginkább a tehetősek számára tartogatott váratlan kellemes meglepetést.

Philip Hammond hétfőn ismertetett, majd a parlament alsóházában napokon át megvitatott költségvetése komoly áldozatot hozott a politika oltárán. A pénzügyminiszter a kilépési tárgyalások sikeres lezárásának és parlamenti jóváhagyásának reményében már előzetesen azzal riogatott, hogy ha nem sikerül megállapodásra jutni az Európai Unióval, nem jönnek létre a remélt szabadkereskedelmi szerződések, új stratégiára, azaz új költségvetésre lesz szükség. A büdzsé viszont a gyakorlatba ülteti át Theresa May kormányfőnek a szeptemberi konzervatív pártkonferencián tett hangzatos bejelentését, mely szerint lezárult a pénzügyi megszorítások időszaka, jöhetnek a könnyítések. A lakosság széles körének tett gesztusokkal a szikár, humortalan Philip Hammondnak az észak-ír koronahű Demokratikus Unionisták tíz képviselőjét is meg kellett nyernie, hiszen az ő voksaik nélkül a kormány nem tudja megvalósítani törvényhozási programját.

Hammond, vagy ahogy magát nevezte, „Fiskális Phil” a toryk hagyományos pénzügyi fegyelmének lazítását a Költségvetési Felelősség Hivatalának javított előrejelzésére építette. A hivatalos prognózis a 2019-re korábban ígért 1,3 százalékos GDP növekedést 1,6 százalékra módosította. Hasonlóan 1,4-1,6 százalék közötti éves gazdasági teljesítményjavulást vázolt fel 2023-ig. A “pénzszórást” a költségvetési deficit várható csökkenése is bátorította.

Az új költségvetés legszembetűnőbb tétele a személyi jövedelemadó alsó határának évi 12 500 fontra emelése. A magasabb, 40 százalékos adókulcsot is csak évi 50 ezer fontos fizetés felett alkalmazzák. Az intézkedéssel 32 millió munkavállaló járt jól. 2019 áprilisától a 25 éven felülieknek járó minimálbér majdnem öt százalékkal, óránként 8,21 fontra emelkedik. A Chancellor of the Exchequer a legmélyebbre az ingyenes egészségügyi ellátás, az NHS színvonalának égetően szükséges emelése érdekében nyúlt a zsebébe, a következő öt évben összesen 20 milliárd font erejéig. A pénzügyminiszter nem szüntette meg a jóléti szolgáltatások reformjával bevezetett, akadozó Általános Támogatási Rendszert (Universal Credit), ehelyett a következő fél évtizedben egymilliárd fonttal járul hozzá annak tökéletesítéséhez. Ha már az ünnepi időszak alatt nem is, jövőre emelkedik a legtöbb bor ára, ám a sör és az égetett szeszes italok zömére kivetett illeték nem változik. A növekedés remélt gyorsulása mellett a fiskális politika felelőse a globális technológiai óriások nagy-britanniai vállalataira kivetett különadóból fedezi 103 milliárd fontra becsült költekezését. Az alig titkolt büntetéssel, melytől évente extra 400 millió fontot vár, a hazai startup vállalatokat is támogatja.

A Munkáspárt árnyék-pénzügyminisztere azzal gyanúsította a kormányt, hogy az ajándékozással egy újabb előrehozott választásra készül, majd annak megnyerése után visszavonja a kedvezményeket. John McDonnell ugyanakkor, ellentétben a Labour vezetőjével, Jeremy Corbynnal, támogatja az adócsökkentést. Theresa May tagadja, hogy nagy hirtelen az urnák elé citálná a brit választókat.