javaslat;civiltörvény;"Stop Soros";

- Módosíthatja a kormány a civiltörvényt

Az ATV értesülése szerint a javaslatból az nem látszik, hogy a Brüsszel által kifogásolt Stop Soros passzusokat is korrigálnák.

Az egyesülési jogról és a civil szervezetek támogatásáról szóló törvény módosítását tervezi a kormány – írja az atv.hu. A portál szerint a Semjén Zsolt KDNP-s miniszterelnök-helyettes által jegyzett javaslat feladatául jelöli ki

– az egyesülési jog gyakorlásának a biztosítását, védelmét, 

– a civil szervezetek adminisztrációjának a csökkentését,

– és azt, hogy a jövőben minél több egyesület és alapítvány részesüljön egyedi miniszteri támogatásban.

Mint írják, a jövőben a kormány a duplájára, 10 százalékra emelné a civil szervezetek által gyűjtött adományok után járó normatív támogatást. Költségvetési többletforrással nem számol a kormány, a rendelkezésre álló források hatékonyabb elosztását tervezik – teszik hozzá.

A cikk szerint emellett az egyedi, miniszteri támogatási keretet is növelnék, hogy évente több alkalommal váljon lehetővé civil szervezetek egyedi szakmai programjainak „rugalmasabb eljárási keretek között történő támogatása”.

A portál felidézi, hogy a civil világot koordináló szervezet a Nemzeti Együttműködési Alap, a testület kilenc fős Tanácsa, valamint 5 kollégium felelős a pénzek elosztásáért. A Tanácsban kilenc tagból hármat a területet felügyelő miniszter delegál, hármat választás útján a civil szervezetek, hármat pedig a Tanács esetében az Országgyűlés kormánypárti többségű illetékes szakbizottsága, a testület elnökét a miniszter nevezi ki. A Tanács elnöke a megalakulásakor a CÖF elnöke lett, a kormány melletti tüntetésekről jól ismert, a Békemenetet is szervező Csizmadia László. A szóban forgó törvénymódosító javaslat a Nemzeti Együttműködési Alapot kezelő Tanács, illetve a kollégiumok tagjainak a költségátalányát és költségtérítését is szabályozza. Eszerint a költségátalány havi összege a legkisebb munkabér fele lehet, a költségtérítés pedig nem haladhatja meg annak kétharmadát.

Újdonság, hogy a kormány felhatalmazást kaphat, hogy rendeletet alkosson a nem költségvetési pénzekkel kapcsolatos kollégiumi döntési eljárási szabályokról, azaz a pénzosztási döntésekről. Szintén rendelettel szabályozhatná a kormány a Nemzeti Együttműködési Alap kezelő szervének „a jogutódlása esetén felmerülő, átadás-átvételi eljárását” is. A javaslat pontosítja a határon túli civil szervezetek definícióját is, a „más állam területén, annak jogszabályai alapján működő” civil szervezet meghatározással szeretnék kiküszöbölni a nem egyértelműen értelmezhető alapítvány és egyesület fogalmakat – teszi hozzá az atv.hu.

A portál kiemeli: a javaslatból az egyelőre az nem látszik, hogy a Brüsszel által kifogásolt Stop Soros passzusokat korrigálnák. 

November 4-ét, amikor az 1956-os események áldozatairól emlékeznek meg, a kormány hivatalosan 2013-ban nyilvánította nemzeti gyásznappá.