"Nevezheti-e magát „nemzetinek” egy olyan kormány, amely első- és másodrangú állampolgárokra osztja a nemzetet? Én azt állítom, hogy nem. A Fidesz-KDNP vezetői mégis ezt teszik: adminisztratív különbséget tesznek magyar és magyar", fakadt ki Ujhelyi István. Az MSZP EP-képviselője szerint az, hogy milyen módon biztosítja a voksoláshoz való jogot a kormány, egyszerű politikai döntés kérdése.
Míg a kettő állampolgárok egy részét engedik könnyített módon levélben szavazni, addig több százezer külföldre vándorolt "hazai állampolgárt" elzárnak a lehetőségtől. "Ha pedig van fokozatosság ebben az aljasságban, akkor valószínűleg Semjén Zsolt az, aki ebben különdíjat érdemel: épp a magyarság egyesítéséért felelős kereszténydemokrata politikus ugyanis az, aki nevére veszi ezt a szégyenteljes különbségtételt", panaszolja Ujhelyi. Emlékeztetőül: a miniszterelnök-helyettes jegyzi azt a módosító javaslatot, amely a jövő májusi EP-választáson megnyitná a levélben szavazás lehetőségét azon kettős állampolgársággal bíró magyar nemzettársaink előtt, akik egyébként nem is EU-tagállamban élnek.
A szocialista politikus maga is támogatja azt az európai törekvést, hogy minél több állampolgárt vonjanak be a szavazásba, minél többen vegyenek részt sorsuk alakításában. De ezt egyenlő módon, az azonos hozzáférés garanciáival lehet csak tisztességesen elérni. "Az, ahogy a Fidesz nettó szavazatszerzéstől vezérelve továbbra is megfoszt többszázezer kivándorolt fiatalt a könnyített szavazás lehetőségétől, több mint gyalázatos; arcon köpése tisztességes magyar embereknek", summáz az EP-képviselő.
Hogy valóban hatalomtechnikai megfontolásokról van szó, és nem a nemzeti eszméről, azt Ujhelyi korábbi Fidesz-nyilatkozatokkal igazolja.
Szijjártó Péter, a Fidesz volt szóvivője (2006): A Fidesz nem kíván választójogot biztosítani a határon túli magyaroknak.
Répássy Róbert, korábbi igazságügyi államtitkár (2010): A Fidesz elképzeléseiben nem szerepel, hogy a kettős állampolgárság mellett szavazati jogot is adjon a határon túli magyaroknak.
Martonyi János volt külügyminiszter (2006): Soha nem kapcsoltuk össze a magyar állampolgárság kérdését a választójog ügyével, a két dolog nem kezelhető együtt.