Ha valamilyen okból megsemmisülne a kilogramm mértékegységének Párizs környékén őrzött platina-irídium etalonja, nagy bajban lenne a világ - ez az egyik oka, hogy miért keresik a mértékegység definiálásának egy új módját a tudósok, írja az Euronews.
A kvantummechanikában használt Planck-állandó sokkal alkalmasabb arra, hogy belőle vezessék le a tömeg mértékegységét - nyilatkozta a téma egyik szakértője, Marco Pisani. A modern biokémiában, vegyiparban egyre kisebb tömegű anyagok mérésére van szükség és a szóban forgó, részecskék energia-változását leíró arányossági tényező alkalmasabb precíz mérések végzésére.
Az etalon 1 métert eddig az egyenlítő és az északi-sark közötti távolság egy milliomod részeként határozták meg, amit a jövőben a fény vákuumban megtett útjának mérése alapján fognak definiálni. Így a jövőben sokkal pontosabban ki lehet majd fejezni, hogy például a Földtől hány milliméterre van a Hold - mondja a szakértő.
A precizitás igénye a tudományos kutatások fejlődésével jelentkezett, vagyis régóta téma tudományos körökben. Az SI-rendszer hét egysége közül négyet definiálnak most újra:
a kilogrammot,
a mol-t,
a kelvint és
az ampert.
Az új méterre még várni kell. A novemberben elfogadott új definíciók - melyeknek a hétköznapi életben nem különösebben találkozni majd hatásaival - 2019 májusától lesznek érvényesek.