Finta József megtervezte a budapesti Müpa és a Nemzeti Színház közé a kongresszusi központot, ám most a kormány egy rendezvénycentrumot rendelt annak helyére - írja a hvg.hu. A 2015-ös közbeszerzésen a Finta és Társai Építész Stúdió kapott lehetőséget, hogy a Millenniumi Városközpontban, vagyis a Müpa és a Nemzeti Színház mellé megtervezzen egy 4-5 ezer fős kongresszus befogadására is alkalmas épületet.
Ám az újabb kormányhatározat az elkészült kiviteli tervekről szót sem ejt. Ellenben megbízza az illetékes minisztereket, hogy gondoskodjanak egy 3-4 ezer fős rendezvényközpont tanulmánytervének elkészítéséről, méghozzá ugyanoda, a Millenniumi Városközpontba.
A rendezvényközpontot a Müpával együttműködésben kell megvalósítani. A Müpa vezérigazgatója, Káel Csaba pedig - mint azt a HVG megjegyzi - ugyancsak ahhoz a körhöz tartozik, amelyben a rendezvényszervezésből diplomázott Orbán Ráhel is osztja tanácsait a magyarországi turizmus irányítóinak. A munkában részt vevő minisztereknek mindenesetre együtt kell működniük a Magyar Turisztikai Ügynökséggel, amelynek Orbán Ráhel az egyik tanácsadója.
Miután pedig a Müpát a kormány egyik legtöbbet foglalkoztatott építésze, Zoboki Gábor tervezte, közbeszerzési kötelezettségek ide vagy oda, a bennfentesek már tudni vélik, hogy az újabb épület kitalálását is Zobokira bízzák. Különösképp, mivel a kormányhatározat szerint a tervezéskor ki kell aknázni a két épület közös üzemeltetésében rejlő előnyöket.
- közölte a lap érdeklődésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV), ugyanis ennyit fizettek ki Fintáéknak az elkészült tervekért. „Nem tudom értelmezni a döntést, de nem mondtam le róla, hogy megépüljön az ország számára rendkívül fontos kongresszusi központ” – nyilatkozta erről Finta József építész.
Szakmai körökben évtizedes konszenzus van arról, hogy Budapestnek szüksége van egy rangos kongresszusokat kiszolgálni képes konferencia-központra. A rendezvényszervezők, az utazásszervezők, a beutaztatók és a szállodaszövetség hosszan egyeztettek a Finta Stúdióval. Ennek eredményeként a mérnökök éppen olyan épületre kapták meg az engedélyt, amilyet a turisztikai szakemberek szerettek volna – és amely gyökeresen különbözik a rendezvényhelyszínektől. Míg előbbiben ugyanis ülés- és szekciótermekre, illetve konyhára van szükség, utóbbiban csak folyosói büfékre, illetve színpadra.
Arról nem nyilatkozott sem az MNV, sem a Miniszterelnökség, mi lesz a kongresszusi központ elkészült terveivel. A kormányfő mindenesetre már utasította a pénzügyminisztert, hogy adjon 150 millió forintot az üzleti turisztikai fejlesztési program kidolgozására és a rendezvényközpont tanulmánytervének elkészítésére.