hajléktalanság;

A kép illusztráció

- Harrach Péter a kormányzati bulvárlapról: ez nem a mi stílusunk

Hogy mi a hatalom stílusa a fedél nélküliek ügyében, arról annyit: a hajléktalanellátás koordinációjáért felelős miniszteri biztos nem volt ott a szállókról szóló sajtótájékoztatón.

Mindenkinek megvan a maga stílusa. Ez nem a mi stílusunk – felelte lapunk kérdésére a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője, Harrach Péter, miután arról kérdeztük egy csütörtöki, a hajléktalanszállók férőhelyeiről szóló sajtótájékoztatón: mit szól ahhoz, hogy Habony Árpád lapjában, a kormányközeli Ripostban a hajléktalan emberek elleni uszításra is alkalmas cikk jelent meg. Harrach az újságírói kérdések előtt arról beszélt: a hajléktalanügyet az ember oldaláról kell megközelíteni, „a hajléktalan ember ugyanazzal az emberi méltósággal rendelkezik, mint mi mindannyian”. Arra a kérdésünkre, a Ripost megközelítése ennek mennyire felel meg, ugyancsak stílusbeli különbségekről beszélt. – A mi stílusunk az, amit itt a sajtótájékoztatón képviselünk – mondta.

Fülöp Attila szociális ügyekért és felzárkóztatásért felelős államtitkártól pedig azt szerettük volna megtudni: mi a véleménye arról, hogy a hajléktalan embereket segítő civil szervezetek szerint az „életvitelszerű” közterületen tartózkodást akár elzárással is büntető, október 15-től hatályos rendelet csak rontott a helyzeten. A Menhely Alapítvány és a Magyar Vöröskereszt is úgy tájékoztatta lapunkat, tapasztalataik szerint az elmúlt hónapban nem nőtt az ilyenkor szokásosnál nagyobb arányban a különböző szálláshelyeket igénybe vevő hajléktalanok száma, ellenben sok utcán élő ember a külső területekre húzódott a hatóságok elől. Ezzel viszont az a gond, hogy a szociális munkások is nehezebben találják meg őket, ami a Vöröskereszt szerint életveszélyes is lehet.

– Én az objektivitásban és a tényekben hiszek, azt gondolom, előbb lássuk meg, hogy majd amikor hidegebb lesz, mi lesz a következő teendő a jelenlegi hajléktalanellátással kapcsolatban. Ha csak az elmúlt egy hónap számait nézzük, azt gondolom, jó irányba indult el a rendszer – vélekedett az államtitkár. Szerinte a „számháborúknak” és a különböző „népmesei állításoknak” semmi értelme sincs, az elmúlt egy hónapban 931-el növekedett azoknak a hajléktalanoknak a száma, akik igénybe vették az ellátást, ez megfelel a céloknak. Szerinte az új, szigorúbb szabályozás egyébként sem a szankcionálás, hanem a motiválás irányába hat, szabálysértési eljárást „csak” nyolc hajléktalan ember ellen indítottak az elmúlt hónapban. Hangsúlyozta: a szállókon van elég férőhely, férőhelyhiány miatt még sosem utasítottak el senkit.

Noha a hajléktalanellátás koordinációja ügyének már miniszteri biztosa is van, Szentes Tamás nem jött el a sajtótájékoztatóra. Amikor ezt szóvá tettük, Fülöp Attila mindössze annyit mondott: Szentes Tamással már megkezdődött az együttműködés, „segíteni fogja ezt a tevékenységet”. Szentest egy hete nevezte ki Kásler Miklós humánminiszter, a Magyar Közlöny szerint feladatai közé tartozik egyebek mellett az ágazati szakpolitikák és jogalkotási folyamatok összehangolása, együttműködik a szociális államtitkársággal és a Belügyminisztérium illetékes szakterületeivel, részt vesz a hajléktalanellátás területén tevékenykedő állami, önkormányzati és civil szervezetek munkájának összehangolásában.

Miközben Budapesten "civil kőrözési plakátok" tűntek fel, Amerika világossá tette, mit vár a magyar kormánytól Guevszki ügyében.