klíma;talaj;

2018-11-16 10:10:00

A talaj nem korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás

Európában mintegy 12 millió hektárnyi területet érint a talaj minőségének romlása. Pedig ez az erőforrás az élelmiszer-termelés mellett az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is fontos szerepet játszik. Tenni kell a védelméért - figyelmeztet az MTA az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete jelentése alapján.

A jó minőségű talaj nemcsak az élelmiszer-termelés szempontjából fontos, hanem az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is jelentős szerepe van. Európában mintegy 12 millió hektárnyi területet érint a talaj minőségének romlása. Ehhez hasonló mértékű az a globális tendencia, amely az élelmiszer-ellátást és a természeti erőforrásokat, rajtuk keresztül pedig az emberi jólétet fenyegeti – figyelmeztet új jelentésében az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete, az EASAC. A dokumentum megírásában magyar kutatók is részt vettek - derül ki az Magyar Tudományos Akadémia közleményéből.

Az ENSZ a 68. közgyűlésén 2015-öt a Talajok Nemzetközi Évének nyilvánította. Annak ellenére, hogy a talaj fontos a társadalom és a természet számára, a talajok védelmének átfogó jogi szabályozása 2014-ben lekerült az EU politikai napirendjéről. Ennek ellenére számos lehetősége maradt a politikának, hogy biztosítsa az európai talajok jövőjének védelmét, ami a talajromlás globális tendenciáinak megfordításában is szerepet játszhat – mondja az EU, Norvégia és Svájc nemzeti tudományos akadémiáit összefogó Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC).

A nemzetközi érdeklődés azonban a 2015-ös Talajok Nemzetközi Évének és az azt követő kezdeményezéseknek, köztük a fenntartható fejlődés célkitűzéseinek (SDG) köszönhetően nőtt. Számos üzleti ellátási lánc és a körkörös gazdaság is függ a talajoktól és azok ökoszisztéma-szolgáltatásától. Európában jelenleg mintegy 12 millió hektárnyi területet érint a talajdegradáció, vagyis a talaj minőségének romlása, és ehhez hasonló mértékű az a globális tendencia, amely az élelmiszer-ellátást és a természeti erőforrásokat, rajtuk keresztül pedig az emberi jólétet fenyegeti. Az EASAC most közreadott jelentés szerint a politikai döntéshozóknak meg kell ragadniuk a lehetőséget, hogy tegyenek Európa talajainak védelméért, és biztosítsák a fenntarthatóságukat.

Az európai talajokra vonatkozó referenciaértékek még mindig hiányosak, ezért is kell fejleszteni a különböző nemzeti monitorozó rendszerek közötti összhangot. 

Az EASAC által kiemelt legfontosabb témák közé tartozik a klímaváltozás, az erdőirtás és a tartós talajpusztulás, a biodiverzitás, a bioüzemanyagok, az egészség és a közös agrárpolitika.