Németország;fegyverkereskedelem;Szaúd-Arábia;hadiipar;

- A Hasogdzsi-gyilkosság miatt állítja le teljes szaúdi fegyverexportját Németország

Még azokat a megrendeléseket sem teljesíthetik a német hadiipari vállalatok, melyekre már megkapták az engedélyt a kormánytól.

Nem ad el több hadiipari eszközt Németország Szaúd-Arábiának, és a már megkötött szerződések teljesítését is leállítják - írja a Spiegel. Mindez a bejelentést tevő pénzügyminiszter szerint a Hasogdzsi-gyilkosságra válasz. Dzsamál Hasogdzsi újságírót október elején az Ankarában lévő szaúdi konzulátuson gyilkolták meg, az üggyel kapcsolatban - szintén hétfőn - Németország belépési tilalmat rendel el tizennyolc szaúdi állampolgárral szemben.

Nem tudni, pontosan, hogy milyen nagyságrendű, már jóváhagyott szállítmányt érint a döntés, mint ahogy azt sem, pontosan milyen eszközökkel védi ki a német szövetségi kormány azok teljesítésére vonatkozó kötelezettségét. A legsúlyosabban érintett a Lürssen hajógyár lehet, mely 20 hajót szállítana Szaúd-Arábiának, melyből kettő már kész, és 300-an dolgoznak további nyolc darabon.

Jelenleg még az sem világos, mikor kerülhet feloldásra a mostani tiltás. Az viszont igen, hogy a szövetségi kormány hasonló lépéseket vár az Európai Unió többi tagországától is.

A CIA szerint a trónörökös rendelte a gyilkosságot, de az Egyesült Államok félti kapcsolataitAz amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) értékelése szerint a Hasogdzsi-gyilkosságot Szalmán koronaherceg rendelte el az MTI összefoglalása szerint. Donald Trump amerikai elnök erre úgy reagált: "nagyon korai". Majd egy későbbi televíziós interjúban a szaúdi-amerikai stratégiai kapcsolatok megtartása mellett érvelve úgy fogalmazott Trump: "van egy szövetségesünk, és ragaszkodom hozzá, mert sok tekintetben nagyon is jó".

A Török Áramlat utolsó szakasza került a helyére, a török és orosz elnök élő közvetítésben figyelte a munka lezárását. A párhuzamos csövek évente több mint 30 milliárd köbmétert szállítanak majd.