Theresa May;Brexit;

2018-11-21 17:03:32

Theresa May befeszült: ha nem kell az ő kilépési megállapodása, még az is lehet, hogy elmarad a Brexit

A brit miniszterelnök szerint ha a londoni parlament elveti a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről kidolgozott megállapodástervezetet, akkor az egész Brexit-folyamat leállhat.

Kizárja-e olyan forgatókönyv megvalósulását, amelynek alapján a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnik meg? - tette fel a kérdést a londoni alsóház szerdai vitanapján Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője a brit miniszterelnöknek. Theresa May válaszában közölte, hogy ez nem zárható ki. Hozzátette ugyanakkor, hogy a jelenlegi megállapodástervezet lehetséges alternatívája a még nagyobb megosztottság és bizonytalanság, de

A kormányfő alig burkoltan utalt arra, hogy ezt a megállapodástervezetről szóló, decemberben esedékes parlamenti szavazással összefüggésben hangsúlyozza. Ezzel May rövid időn belül másodszor fejti ki azt az álláspontját, hogy a megállapodástervezet alternatívái között lehet a Brexit elmaradása is. A múlt héten, amikor először tájékoztatta a londoni alsóház képviselőit a tervezet részleteiről, kijelentette, hogy a dokumentum elfogadásával szemben

Az 585 oldalas dokumentummal rendkívül elégedetlen a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-tábora is, olyannyira, hogy e frakciócsoport több képviselője kezdeményezte a kormányfő elleni bizalmatlansági szavazás kiírását.

A tory Brexit-tábor részéről a leghevesebb támadások a megállapodástervezet azon elemét érik, amelynek alapján szükség esetén egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között. Ez tartalékmegoldásként szerepel a tervezetben az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülésére, arra az esetre, ha a Brexit jövő márciusra várható dátuma utáni, várhatóan 2020 végéig tartó átmeneti időszak lejártáig sem jönne létre egyéb átfogó megállapodás a kapcsolatrendszerről. A tory Brexit-tábor értelmezése szerint ennek alapján az EU megvétózhatná, ha London e szabályozási rendszerből saját döntése alapján ki akarna lépni.

A miniszterelnök elleni bizalmatlansági szavazás kiírásához az kell, hogy ezt a konzervatív frakció legalább 15 százaléka - a jelenlegi létszám alapján 48 képviselő - kezdeményezze.

A kormányfő eltávolítására tett kísérlet ugyanakkor jót tett Theresa May támogatottságának. A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov a Times megbízásából elvégzett, szerdán ismertetett gyorsfelmérésében kimutatta:

Az arányok egy hete még egészen mások voltak: akkor Theresa May távozása mellett állt a résztvevők 47 százaléka, és 33 százalékuk támogatta hivatalban maradását.