Bár az Európai Bizottság lényegében további haladékot adott Olaszországnak költségvetése felülbírálására, Matteo Salviniék mind nagyobb bajba sodródhatnak.
A populista olasz kormány eddig kivételes magabiztosságról tett tanúságot, azt állítva, egyetlen millimétert sem hajlandó közeledni Brüsszelhez, s ragaszkodik ahhoz, hogy a következő évi büdzsé hiánya a GDP-hez viszonyítva 2,4 százalékos legyen, ami azt jelenti, hogy az alacsony gazdasági növekedés miatt nő az államadósság. Salvini belügyminiszter, a jobboldali radikális Liga elnöke azt közölte, már tele van a postaládája Brüsszel figyelmeztetéseivel. Harcias, cinikus megjegyzéseit sok honfitársa viccesnek tartotta, tetszett nekik „karakán” kiállása a brüsszeli „bürokratákkal” szemben, ám hamarosan az olaszok arcára fagyhat a mosoly.
A kormány most kezdi érzékelni, hiába hangol egy egész társadalmat az Európai Bizottság ellen, ettől még nem javul az ország súlyos gazdasági helyzete. Éppen ellenkezőleg. A német és az olasz állampapírok hozamait mutató spread ugyanis továbbra is aggasztóan magas, 300 pont feletti. A helyi sajtó hiába hivatkozik arra, hogy ugyanez volt hét éve, akkor egy teljesen más pénzügyi környezetben volt az ország: gazdasági válság söpört át Európán.
Hogy a kabinet milyen veszélyes hazárdjátékot folytat, arra a legutóbbi példa: a kabinet eladásra kínált államkötvényeket, abban bízva, hogy a kisbefektetők tömeges érdeklődést mutatnak. A kormány azt remélte, ebből tesz majd szert bevételre. Ehhez képest óriási érdektelenség kísérte a vállalkozást. Szerdán 800 millió euró folyt be ebből, ötödannyi (!), mint fél éve. Ez pedig annak a jele, hogy a tehetősebb észak-olaszok sem bíznak a kormány költekezésre építő gazdaságpolitikájában. Az egyébként visszafogott Corriere della Sera című milánói lap is arról írt, hogy a kabinet öngyilkosságot követ el.
Az észak-itáliai tartományokban mind több vállalkozó látja úgy, felesleges volt mindaz az áldozat, amit a pénzügyi válság idején hozott. Venetóban, Lombardiában és Piemontban – tehát azokban a tartományokban, ahol a Liga különösen erős volt – mind többen kérdezik: tényleg ennyire megéri a folyamatos konfrontáció az EU-val? Kinek jó az, ha elvész a befektetők bizalma, s már a rendkívüli nehézségek árán helyrehozott olasz bankrendszerben sem hisznek? A kormány eddigi intézkedései nem sok jót hoztak. A GDP a vártnál rosszabbul teljesít, a munkanélküliség újra nő. Az Il Sole 24 Ore gazdasági lap jegyezte meg: a kormány intézkedéseinek negatív hatásait az olaszok már a saját bőrükön is tapasztalhatják. Kérdés, meddig képesek még elmenni Salviniék.