labdarúgás;

- Eltitkolt doppingügyek

Sergio Ramos pozitív doppingmintát adott a 2017-es labdarúgó Bajnokok Ligája-döntő után, az ügy nem került a nyilvánosság elé, a csapatorvos „vitte el a balhét”. A játékosnak van egy másik esete is.

Folytatja a futball visszáságait feltáró cikksorozatát a Der Spiegel német hetilap, amely a visszaéléseket kutató Football Leaks újabb megállapításait hozta nyilvánosságra.

Ezúttal Sergio Ramos, a Real Madrid spanyol válogatott csapatkapitánya és különös doppingesetei kerültek napvilágra. A madridiak 2017. június 3-án Cardiffban 4-1-re legyőzték a Juventust a Bajnokok Ligája fináléjában. A mérkőzés után a madridiak közül Ramosnak kellett vizeletmintát adnia. Egy hónappal később az osztrák doppinglabor – ahol a mintát elemezték – jelentést küldött az Európai Labdarúgó-szövetségnek (UEFA), amelyben az szerepelt, hogy a 3324822-es számú minta fájdalom- és gyulladáscsökkentő szert, dexamethasont tartalmazott. A szer mellékhatása lehet a túlzottan euforikus hangulat is, illetve javítja a koncentráló képességet.

Az UEFA két nappal a jelentés beérkezése után felszólította Ramost, hogy írásban nyilatkozzon az esetről. A játékos annyit írt, hogy egy nappal a finálé előtt a csapatorvos kezelte őt, de azt nem tudja, mit kapott.

A dexamenthason úgy szerepel a doppinglistán, hogy verseny alatt használható, de szedését jelezni kell a vizsgálat során az erre kijelölt nyomtatványon. A madridiak ezt nem tették meg, ebben az esetben az eset doppingvétségnek minősül.

A doppingellenőrök a vizsgálati jegyzőkönyvben azt rögzítették, hogy Ramos a finálé eredményhirdetése után, 22:38-kor megjelent a vizsgálatra kijelölt helyiségben, de mintát csak 0:26-kor tudott adni. Minden az előírások szerint zajlott, a játékossal ott volt a csapatorvos is, aki aláírta a vizsgálati jegyzőkönyvet, de nem jelezte, hogy egy nappal korábban milyen szert adott be a játékosnak.

Az UEFA felszólítása után az orvos is nyilatkozott: azt írta, hogy Ramos váll- és térdfájdalmakra panaszkodott, ezért mindkét testrészébe kapott egy-egy dexamethasont tartalmazó injekciót. A doktor minden felelősséget magára vállalt, mulasztását azzal magyarázta, hogy nagyon feldobta az ünnepi hangulat, ráadásul rettenetesen elfáradt, mert rengeteget dolgozott a döntő előtti napokban is azért, hogy mindenki játékra alkalmas állapotban legyen.

Az UEFA doppingszabályzata szerint minden vétség esetén fegyelmi eljárást kell indítani, ez azonban ezúttal elmaradt. A csapatorvos levelére a Football Leaks-nél lévő bizonyítékok szerint az UEFA-tól annyi válasz érkezett, hogy a madridiak a jövőben legyenek körültekintőbbek a vizsgálatok adminisztrációjánál.

Ramos idén tavasszal egy másik ügyben is érintett volt, ezúttal a Spanyol Doppingellenes Ügynökség (AEPSAD) szabályait sértette meg. A futballistát mintaadásra jelölték ki az április 15-én Malagában 2-1-re megnyert bajnoki után. A spanyol szabályozás rendkívül szigorú, úgy rendelkezik, hogy a lefújás után egy játékos addig nem zuhanyozhat, amíg nem adott mintát, attól kezdve, hogy értesült a mintaadási kötelezettségéről, ennek úgy kell eleget tennie, hogy egyetlen pillanatra sem kerülhet ki az ellenőr látóköréből. Aki ezt megszegi, azzal szemben doppingeljárás indul, és akár négy évre is eltilthatják. Két év a büntetés, ha a vétkes bizonyítani tudja, hogy nem szándékosan szegte meg a szabályokat. A futballista klubjának ilyen esetben 300 ezer euró büntetést kell fizetnie, fegyelmi eljárás indul ellene, aminek végén pontlevonás vagy akár a bajnokságból kizárás is lehet a büntetés.

Ramos az ellenőrnek azt mondta, hogy mintavétel előtt elmegy zuhanyozni. Az ellenőr jelezte neki, hogy ezt nem teheti meg, a futballista azonban ennek ellenére előbb megfürdött, és utána adott mintát. Mindez szerepel a doppingellenőr jelentésében, amit leadott az AEPSAD-nak.

Az AEPSAD a jegyzőkönyvet elküldte a madridiaknak, igaz csak öt hónappal azután, hogy megkapta és tíz napon belüli választ kért. A Real Madrid jogásza egy belső e-mailben Ramost és a klub vezetőit is figyelmeztette, milyen komoly következményekkel járhat, ha nem veszik komolyan a felszólítást.

Sem a klub, sem Ramos nem válaszolt az AEPSAD-nak. A Spiegel érdeklődésére az AEPSAD azt válaszolta, hogy Ramos nem szegett meg semmilyen szabályt, ezért nem indítottak ellene eljárást.

Ronaldo hisztizettAz UEFA két doppingellenőrt küldött a madridiak edzésére 2017. február 1-jén, összesen nyolc futballistától kellett vér- és vizeletmintát venniük, köztük Cristiano Ronaldótól is. A portugál sztár kikérte magának, hogy megint őt ellenőrzik, és összeveszett az ellenőrökkel. A helyzet odáig fajult, hogy a klasszistól végül saját csapatorvosa vett vérmintát, amit tilt az UEFA doppingszabályzata. Az UEFA megkeresésére a madridi klub azt válaszolta, hogy Ronaldo nem azért borult ki, mert megint őt vizsgálták, hanem az ellenőr kétszer sem találta meg a tűvel a vénáját, ezért segített a csapatorvos. A Real szerint az UEFA ellenőrei tapasztalatlanok voltak, nem végezték szakszerűen a munkájukat. Ronaldo kirohanása és szabályszegése következmények nélkül maradt.