Fidesz;Szentes;

2018-11-29 08:30:00

Fideszes tempó: négy év, hét vezetőváltás

Csak "fideszes úthengerként" emlegeti a szentesi ellenzék azt a folyamatot, amelynek során a kormánypárti többségű képviselő-testület négy év alatt hét önkormányzati intézmény vezetőjét menesztette.

Utoljára Márton Máriát, a városi fürdő ügyvezetőjét hívták vissza pozíciójából, mert álláspontjuk szerint szabálytalanul pályázott a helyi üdülőközpont korszerűsítésére. A szentesi Fidesz-frakció szerint ugyanis nem vállalhatott volna anyagi kötelezettséget a beruházásra. Móra József, az MSZP-DK-Együtt-PM színeiben mandátumot szerző képviselő ugyanakkor úgy látja, mindez csak egy mondvacsinált ügy: szerinte ugyanis a fürdő vezetője vállalhat kötelezettséget, ebben még értékhatár sem köti. – A pályázat szerint 80 millió forintból újulhatnának meg a szállások, ehhez pedig mindössze 20 millió forintot kellene hozzátenni. Az egyik állami tulajdonú bank ráadásul kedvezményes hitelt biztosítana az önrészhez – mondta Móra József, aki szerint azért is érthetetlen a fideszes képviselő-testület hozzáállása, mert az önkormányzat évek óta tervezi a felújítást.

Másként látja a helyzetet viszont Rébeli-Szabó Tamás Fidesz-KDNP-s képviselő, a jogi és ügyrendi bizottság elnöke. – A költségvetési rendelet előírja, hogy a pályázatok benyújtásához testületi jóváhagyás szükséges, ami ebben az esetben nem történt meg. Magát a pályázati célt egyébként jónak látom, és a kifogásaim nem is erre irányulnak – mondta. Szerinte nincs jelentősége annak, hogy a pályázat pénzügyi terhei nem az idei költségvetést érintik. A lényeg, hogy Márton Mária jogszabálysértést követett el - hangsúlyozta.

Az ellenzéki érvek végül nem hatottak, így a 13 jelenlévő képviselőből nyolcan támogatták (a héttagú Fidesz-frakció egységesen), hogy a tulajdonosi testület visszahívja ügyvezetői posztjáról Márton Máriát. - Nem vagyok boldog, nem így képzeltem el a búcsút Szentestől. Szomorú, de azt a világot éljük, amikor a szakmai tudás nem előny – fogalmazott lapunknak a távozó ügyvezető.

Márton Mária egyébként komoly szakmai múlttal érkezett Szentesre: az elmúlt években négy pályázatot is nyert, amelyekből több mint hárommilliárd forintért korszerűsítették a dél-alföldi kisváros strandját. Egyebek mellett építettek egy új, a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) által minősített ötvenméteres fedett uszodát és egy új wellness, élményfürdő részleget is.

Szerinte a gondok a 2014-es önkormányzati választások után kezdődtek, amikor a kormánypárt képviselői többségbe kerültek a helyi testületben. A vezetőnek többször is felrótták, hogy a szentesi fürdő – egyébként a hazai strandok 90-95 százalékához hasonlóan – veszteséges, és évi csaknem 70 millió forint mínuszt termel. Az önkormányzattól 110 milliós támogatást kap az intézmény, ebből az összegből kellett fizetni a hiteltartozások törlesztő-részleteit is. Az ügyvezető szerint hiába akarták jegyáremeléssel mérsékelni a veszteséget, ehhez a testületi többség nem járult hozzá.

Rébeli-Szabó ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy Márton Máriának szabad keze volt a jegyárakat tekintve. Visszautasította Móra József véleményét, aki szerint a fideszes úthenger keresztül hajtott Szentesen a vezetőváltásokkal, szerinte ugyanis négy év alatt a hét visszahívás nem tekinthető soknak. Hozzátette: volt köztük nyugdíjaztatás és olyan jellegű gazdasági és szakmai ok vagy átszervezés is, amelyek miatt a tulajdonosnak lépnie kellett.