Kína számára Oroszország a legnagyobb faimportőr. Az ENSZ adatai szerint 2017-ben Kína 22 millió tonna fát vásárolt fel Oroszországtól. A szakemberek szerint azonban a kínaiak a fák 70 százalékát illegálisan vágják ki Szibériában, így a mennyiség ennél sokkal több lehet. A fa ára ugyanakkor rendkívül alacsony, a kínaiak a standard árnak csak a felét fizetik – írta a Körkép.sk. A helyzetet súlyosbítja, hogy a kínai vállalatok a tajga legnehezebben hozzáférhető részeiről vágják ki a fákat.
Mivel a tajgákra szinte senki sem felügyel, a térség ideális terepe az illegális favágásnak és csempészetnek. Az orosz és a kínai fél ezt ki is használja. 2013-ban egy környezetvédelmi szervezet a Bajkálontúli térségben egy óriási favágó komplexum építkezési területére bukkant. Kiderült, hogy a vállalat az egész komplexumot szakvélemény kikérése nélkül építette fel, és a helyi lakosokkal sem egyeztetett. Az aktivistáknak idén, még a favágás megkezdése előtt sikerült leállítaniuk a projektet.
A szibériai tajgák megőrzésének felelőssége 2006-tól a regionális kormányra hárul. A szegény térségek azonban sokkal készségesebben fogadják be az ökológiailag kétes projekteket is, hogy több befektetőt csábítsanak a térségbe. Az orosz tajgát leginkább az veszélyezteti, hogy a vállalatok a kiirtott erdőket nem újítják fel.
A csupaszra irtott tajgák azonban ökológiai katasztrófát okozhatnak. Egy kutatás szerint a kivágott tajga a nyári hónapokban a kétszeresére forrósodik fel. Az a föld, amelyik az év nagy részében fagyos, nyáron szokatlan mélységekig olvad, lápok keletkezését eredményezi. Mivel több víz párolog el, az oxigéntermelést a szén-dioxid felszabadulása váltja fel, ebből pedig a fagyos szibériai föld hatalmas mennyiséget képes felfogni. A nagy kiterjedésű erdőirtás visszafordíthatatlanul megváltoztatja a talajt, a térségből kiszorítja az eredeti, helyi növényeket és élőlényeket, emellett felgyorsítja a globális felmelegedést.