antiszemitizmus;

2018-12-10 16:36:24

Timmermans: a magyar kormány kerülje az antiszemita érzelmet keltő kifejezéseket

Ha Orbán Viktor annyira komolyan veszi az antiszemitizmus elleni harcot, akkor javaslom, hogy a magyar kormány ne használjon kódolt nyelvezetet, fogalmazzon világosabban és kerülje el azokat a kifejezéseket és kampányokat, amelyek antiszemita érzelmeket kelthetnek — mondta Frans Timmermans hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján.

A bizottsági alelnök egy kérdésre válaszolva kifejtette: ilyen kódolt üzenetnek tekinti a Soros György elleni magyarországi kampányt, amelynek antiszemitizmusát hiába tagadta hevesen a kormány, az arra érkezett reakciók épp az ellenkezőjét bizonyították.

Timmermans abból az alkalomból mondott véleményt, hogy az EU Alapjogi Ügynöksége nyilvánosságra hozta legfrissebb felmérését, amely az európai zsidóság 97 százalékának otthont adó 12 tagállamban — köztük Magyarországon — vizsgálta, hogyan vélekednek az önmagukat zsidónak tartó lakosok a gyűlöletből elkövetett bűncselekményekről, a hátrányos megkülönböztetésről és az antiszemitizmusról. A kutatók összehasonlították a kapott adatokat a hat évvel korábbi közvéleménykutatásuk eredményeivel.

A jelentés szerint az európai zsidók 85 százaléka úgy véli, hogy hazája legsúlyosabb társadalmi és politikai problémája az antiszemitizmus. Magyarországon ezek aránya 77 százalék, 12 százalékkal kevesebb, mint 2012-ben volt.

A vizsgált országokban átlagosan tízből kilenc zsidó úgy érzi, hogy az elmúlt öt évben nőtt az antiszemitizmus a hazájában. Magyarország tízből heten vélekedtek hasonlóan, ami a 2012-es eredményhez képet 21 százalékos csökkenés. Ugyanakkor az átlagnál több magyarországi zsidó értékelte problémának az antiszemitizmust a politikai életben és a nyilvánosságban.

A fizikai erőszaktól és verbális zaklatásoktól a magyar zsidók 29 százaléka tart. Ez nem csak a legalacsonyabb arány a felmérésben részt vett országok között, hanem egyedülállóan jelentős, 37 százalékos csökkenés a hat évvel ezelőtt mért eredményhez képest. Magyarország az egyetlen a 12 tagállamból, ahol idén kevesebben voltak áldozatai antiszemita támadásnak és fenyegető kommenteknek, mint 2012-ben — áll a jelentésben.