USA;

- Kitartóan próbál elsunnyogni Trump a vizsgálat elől

Nem hajlandó önszántából válaszolni a különleges ügyész kérdéseire az amerikai elnök – mondja a jogásza.

Rudy Giuliani, Donald Trump egyik legközelebbi jogi tanácsadója a Twitteren és több tévécsatornának adott nyilatkozatában is azt hangoztatta: az elnök nem ül le Robert Mueller különleges ügyész munkatársaival, hogy azok különböző ügyekben kérdéseket tehessenek fel neki. Ő, Giuliani legalábbis a leghatározottabban eltanácsolná ettől Trumpot. „Csak a holttestemen keresztül” - mondta a Fox tévének, és gúnyosan úgy fogalmazott: aligha van olyasmi, amire eddig nem kérdeztek rá az ügyészek – és amire még nem kaptak írásban választ - Trump múltját illetően, „leszámítva talán néhány kifizetetlen parkolási bírságot 1986-87-ből”.

Robert Mueller korábbi FBI-igazgató arra kapott megbízást még tavaly az igazságügyi tárcától, hogy különleges ügyészként eljárva derítse ki, mi igaz abból, hogy a 2016-os amerikai elnökválasztási kampány idején Donald Trump republikánus elnökjelölt kampánystábja összejátszott olyan orosz kormányzati hátterű személyekkel, akik megpróbálták befolyásolni az elnökválasztás kimenetelét. Mueller emellett eljárhat minden olyan bűnügyben, ami ennek a vizsgálódásnak a során mintegy mellékszálként kerül napvilágra.

E mellékszálak közül most a legfőbb figyelem arra a százezer dolláros nagyságrendű hallgatási pénzre irányul, amit nem sokkal a 2016 novemberi elnökválasztás előtt fizetett Trump akkori magánügyvédje, Michael Cohen két nőnek – egy pornósztárnak és egy korábbi Playboy-modellnek –, akik azt állították, hogy korábban szexuális viszonyuk volt Donald Trumppal.

Az eset megítélése jogilag kétes. Egyfelől Giuliani most beteges hazudozónak mondja Cohent, aki azt állítja, hogy a hallgatási pénzt Trump utasítására folyósította. Az viszont teljesen életszerűtlen, amit Giuliani állít, vagyis hogy Trump nem adott ilyen utasítást – eszerint Cohen merő szívjóságból fizetett volna. Ám ha ezt valóban Trump utasítására tette is, önmagában az sem volna bűncselekmény. Csakhogy a kifizetés nem szerepel az akkor elnökjelölt Trump elszámolt kampányköltségei között, és ez már jogellenes elem.

Giuliani – miközben tagadja az utasításadást - azzal érvelt az ABC tévéhálózatnak adott nyilatkozatában, hogy az ilyen kifizetésnek sokkal inkább magánszempont, nevezetesen a házasság megóvása lehet a célja, mintsem valamilyen kampánycél. Erre viszont az az ellenérv, hogy a kifizetés időben annyira közel esett az elnökválasztás időpontjához, hogy egyértelműen felmerülhet a feltételezés: a hallgatási pénz azt a célt szolgálta, hogy a jelölt kedvezőbb színben tűnjön fel a közvélemény szemében, mint akkor, ha kitudódnának a szexuális kicsapongások.

Mueller hivatala nem akar letenni arról, hogy személyesen hallgassa meg Trumpot. Ha azonban a Fehér Ház továbbra is elutasítja ezt, akkor a különleges ügyész elvben beidézheti az elnököt, ez viszont alighanem a Legfelső Bíróságig is eljutó jogi csatározáshoz vezetne. Arra nézve még nincs legfelső bírósági állásfoglalás, hogy a hivatalban levő elnököt be lehet-e idézni tanúként bűnügyi nyomozás során, arra viszont már igen, hogy az elnök kötelezhető a hivatalosan igényelt bizonyítékok – így felvételek, jegyzőkönyvek, feljegyzések – átadására, valamint arra is, hogy „válaszoljon kérdésekre”. Igaz, ez utóbbi nem azonos a tanúként való beidézéssel, és elvben teljesíthető lehet a Trump esetében már megtörtént írásbeli válaszadással. 

Új kabinetfőnök a Fehér Házban, távozik a belügyminiszterMick Mulvaney, a Fehér Ház eddigi költségvetési igazgatója lesz a Fehér Ház munkatársi gárdájának a vezetője, az elnök új kabinetfőnöke. Ezt maga Donald Trump jelentette be, szokásához híven Twitter-bejegyzésben. Az 51 éves Mulvaney, aki korábban dél-karolinai republikánus törvényhozó volt, január elején veszi át az irányítást a lemondott John Kellytől. Ő lesz a mostani elnök sorrendben harmadik kabinetfőnöke. Trump első jelöltje a mindössze 36 éves Nick Ayers, Mike Pence alelnök kabinetfőnöke volt, ő azonban visszautasította a felkérést, arra hivatkozva, hogy az év végén a kormányzati munkával is felhagy, mert lobbistaként és politikai tanácsadóként egy Trumpot támogató politikai akcióbizottság munkatársa lesz. Az elnök egy másik Twitter-bejegyzésben azt adta hírül, hogy távozik posztjáról Ryan Zinke belügyminiszter. Az Egyesült Államokban a belügyminiszteri tisztség lényegesen súlytalanabb az Európában megszokottnál, és leginkább a nemzeti parkok felügyelete tartozik az illetékességébe. Zinke ellen szövetségi vizsgálat folyik egyebek között hivatali visszaélés gyanúja, politikai tevékenysége, illetve túlzottan magas utazási kiadásai miatt. Az eddigi belügyminiszter vezető szerepet játszott Trump azon erőfeszítéseiben, hogy a környezetvédelmi szabályok enyhítésével támogassa a hazai energiaszektor fejlesztését.