Szomorú rekordot ért el Nagy-Britannia a hajléktalanság szempontjából, legalább 170 ezer érintett személyről vagy családról tudnak.
Felmérésük szerint legalább 12 ezer ember alszik szabad ég alatt, és legalább ugyanennyien töltik autókban, buszokon, sátrakban az éjszakákat. Közel 38 ezer brit hajléktalan 25 év alatti lehet, de a 65 év feletti hontalanok száma is eléri a 4200 főt. A fedél nélküliek tömege ráadásul évről évre növekedik, 2012-ben ugyanis még „csak” 151600 hajléktalant tartottak számon – a konkrétan az utcán élők csoportja pedig megduplázódott az elmúlt hat évben. Tavaly hatszáz hajléktalan halt meg a szigetországban -írja honlapján a BBC.
A Crisis annak apropóján hozta nyilvánosságra adatait, hogy karácsonyi szükségszállókat nyitottak meg a rászorulók előtt. „Ezek az adatok is azt visszhangozzák, amit napi munkánk során amúgy megtapasztalunk: nincs olyan, hogy tipikus hajléktalan, a probléma a fiataloktól kezdve a nyugdíjasokig minden korosztályt érint. És bár az utcán alvás a hajléktalanság legláthatóbb formája, minden földön fekvő hajléktalanra 12 olyan család vagy személy jut, akik hasonló élethelyzetben vannak” - emlékeztetett Jon Sparkes, az alapítvány vezetője.
A helyzet kezelése csak rendszerszinten lehetséges: a brit kormány épp ezért 1, 2 milliárd fontot – közel 430 milliárd forintnak megfelelő összeget (!) – szán a célra, 2027-ig pedig szeretnék felszámolni az hajléktalanság utcai formáját is -mondta a BBC-nek a közösségi és helyi önkormányzati minisztérium nevében nyilatkozó James Brokenshire.
Hozzátette, terv az is, hogy a hajléktalanság kialakulását már a kezdeteknél megakadályozzák – ezért törvénymódosítást rendelnek el, hogy a helyi tanácsok már korai támogatást tudjanak nyújtani az erre rászorulóknak. A brit kormány azt is szorgalmazza, hogy az önkormányzatok minél több bérelhető lakást kínáljanak fel a fedél nélkülieknek.
Eközben Magyarországon a közterületen való életvitel bűncselekménynek számít, és rendőrök vegzálják-bírságolják a motyójukkal folyon költözködésre kényszerített fedél nélkülieket: az átmeneti szállásra terelt fedél nélkülieknek pedig 3 négyzetméteres minimális teret biztosítanak, aminél hivatalosan a börtönben is több terület, 4 négyzetméter jut a raboknak.
Cikkünkben korábban nem tértünk ki rá, de egy hasonló rendelet Nagy-Britanniában is életben van: az 1824-ben elfogadott „csavargótörvény” ugyanis bünteti az utcán alvást. A Munkáspárt szerint 2006-ban háromezer alkalommal büntettek meg hasonló jogcímen fedél nélkülieket, és 1000 fontig terjedő bírságot is kiszabhattak rájuk. A párt vezetője, Jeremy Corbyn azt ígéri, hatalomra kerülésük után eltörölnék a régi jogszabályt.