börtönök;

Képünk illusztráció

- A radiátorhoz bilincselték és ráhúztak egy fejvédőt

Megalázó bánásmód, legális hangulatjavító szerek jelenléte és elhanyagolt környezet - többek között ilyen és egyéb lehangoló megállapításokat tartalmaz az az ombudsmani jelentés, amely a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet I. objektumában uralkodó állapotokat írja le.

Meghökkentő állapotokról számolt be egyik legutóbbi, börtönben tett látogatásáról az alapvető jogok biztosa. Székely László nemrégiben kiadott jelentésében a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet I. objektumában (V. Nagy Ignác utca) szerzett tapasztalatokat összegzi. A vizsgálatot az úgynevezett nemzeti megelőző mechanizmus (OPCAT) keretében tartották.

Mint kiderült, az intézetben hatalmas a túlzsúfoltság: az engedélyezett 153 férőhelyen 258 fogvatartottat helyeztek el. A falak egyes helyiségekben vizesedtek, penészedtek, a víz- és elektromos hálózat folyamatos karbantartásra szorult. Az a zárka, ahol a női fogvatartottak tartózkodtak, rendkívül elhanyagolt volt.   

A zuhanyzókban sok helyen hegyes csapcsonkok álltak ki a falból. Az egyik zuhanyzóban éles tárgyakkal karcolt graffitik voltak, ami arra enged következtetni, hogy a fogvatartottak éles tárgyakat vihettek be magukkal.

Több fogvatartott arról számolt be: előfordult, hogy kezüknél fogva a radiátorhoz bilincselték őket. A vizsgálódás során ezt videofelvétel is bizonyította. Az egyik felvételen látható volt, ahogy egy fogvatartottat

mintegy fél órán át a radiátorhoz bilincseltek és a fejére húztak egy fejvédőt. Az intézetparancsnok szerint erre önkárosítás és „esetleges támadás” megelőzése miatt volt szükség.

Az eset kivizsgálása érdekében az ombudsman a legfőbb ügyészhez fordult. A rabok és a börtönőrök pedig beszéltek arról is, jelen vannak az intézetben az úgynevezett „legal highs-ok” (legális hangulatjavító szerek), amelyek feszültséget, agressziót, kiszámíthatatlan magatartást okoznak.

A fogvatartottakkal készült több interjú egyébként feszült hangulatban zajlott, mert az őrszemélyzet egyik tagja mindig igyekezett jelen lenni és hallótávolságon belül maradni, így az ombudsmani látogatás során nem érvényesülhetett maradéktalanul a bizalmasság elve.

A börtön személyi állományának száma is kifogásolható, a létszámhiány és az ebből fakadó leterheltség jelentős volt. Egyes fogvatartottak elmondása szerint a személyi állomány tagjai lekicsinylő, megalázó hangnemben beszéltek velük, jelzéseikre későn reagáltak.

A visszásságok felszámolása érdekében az ombudsman egy 24 pontból álló intézkedés-csomagot dolgozott ki. Ebben az emberi erőforrások miniszterét, a legfőbb ügyészt, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokát, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnokát kérte fel a helyzet rendezésére.

Biztos abban a szakszervezeti szövetség alelnöke, hogy a kormány nem foglalkozik majd kéréseikkel.