felmérés;munkaerőhiány;

Illusztráció

- Ezeket a szakmákat sújtja leginkább a munkaerőhiány

Kiderült, mely munkakörökben volt a legégetőbb probléma a munkaerő pótlása.

Átfogó kutatásban vizsgálták meg, hogy a munkahelyi fluktuáció mely ágazatokat viseli meg leginkább, és mely munkakörökben, szakmákban okozza a legnagyobb problémát. A Szent István Egyetem projektje – melyben közreműködött a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége valamint a Selye János Egyetem, támogatóként a BDO Magyarország – alapján az egyik legnagyobb mozgás a versenyszféra fizikai állományában volt az elmúlt időszakban, ugyanakkor a közszférában nem tapasztaltak ilyen erős hatást a fizikai dolgozók körében – írja az mfor.hu.

A portál összefoglalója szerint csak a válaszadók fele jelzett 10 százaléknál alacsonyabb fluktuációs mértéket. A felmérés alapján a versenyszférában a szolgáltató szektorban okozza a legnagyobb kihívást a munkaerő elvándorlása.

A munkakörök, ahol a legégetőbb probléma volt a munkaerő pótlása:

1. Mérnök

2. Adminisztrátor

3. Orvos

4. Tanácsadó

5. Informatikus 

6. Fizikai dolgozók

7. Könyvelő

8. Könyvelő 

Ennél konkrétabban az orvosok, az állatorvosok, az értékesítő menedzserek, a betanított munkások, az adminisztrátorok, a pincérek/felszolgálók, az informatikusok és a felsővezetők álláshelyeinek betöltése miatt fő a leginkább a fejük a munkaadóknak.

Ha csak a versenyszférát nézzük, így fest a lista: 

1. Informatikus

2. Karbantartó

3. Programozó

4. Gépkocsivezető

5. Repülőgép szerelő

6. IT szakemberek

Az iparra is készült rangsor:

1. Fizikai munkakörök

2. Mérnök

3. Hegesztő

4. Repülőgép szerelő

5. CNC gépkezelő

A közszférában pedig rájuk van a legnagyobb szükség:

1. Mérnök

2. Orvos

3. Takarító

4. Adminisztratív munka

5. Gépészmérnök

A közszférában főleg a szakképzett gépészmérnökök és műszaki mérnökök iránt van nagy kereslet, az egészségügyben pedig az orvosokon kívül a szakápolói és közegészségügyi szakértői posztok betöltése nem megy könnyen.

Az okok között leginkább a bérviszonyokat említették, továbbá a versenytársak munkaerő-elszívó hatását. A válaszadók a külföldi munkavállalást és az oktatási rendszer problémáit is említették. A legkevésbé a közlekedési infrastruktúra állapotát okolják a fluktuációért.

A felmérést 2018 III. negyedévében végezték, 152 vállalat/szervezet megkérdezésével.

Az időjárási tényezők, mint az aszály vagy épp az özönvízszerű esők fontos szerepet játszanak a drágulásban. Kérdés, mit tehetünk, hogy a szélsőséges viszonyok közepette is legyen mit - elérhető áron - az asztalra tenni.