A csütörtökön a plénum által nagy többséggel elfogadott jelentés az EU büdzséjének a védelméről szól. A képviselők szorgalmazzák, hogy az EU 2021-ben kezdődő hétéves költségvetési ciklusában a közösség értékeit megsértő tagállamok nézzenek szembe pénzügyi következményekkel.
Az EU egyik legnagyobb sebezhetőségének nevezte az egyes tagállamokban tapasztalható állami korrupciót Ingeborg Gräßle, az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottságának elnöke a jelentésről tartott szerda esti vitában.
- érvelt felszólalásában az EU támogatások fokozottabb védelme mellett.
Az úgynevezett jogállamisági feltételrendszer megteremtését az Európai Bizottság javasolta, amikor tavaly közzétette a következő hétéves büdzsére vonatkozó előterjesztését. A plenáris ülésen elfogadott állásfoglalás a parlament álláspontját rögzíti a kormányok képviselőivel hamarosan kezdődő tárgyalásokra. A hosszútávú költségvetésről - benne az új feltételek bevezetéséről szóló jogszabályról - a két uniós intézménynek együtt kell megállapodnia legkésőbb idén ősszel.
Az EP véleménye szerint a jogállamisággal kapcsolatos hiányosságok azonosítását objektív, pártatlan és átlátható vizsgálatnak kell megelőznie. Az értékelést végző Európai Bizottságnak az összes érdemleges forrásból származó információt fel kell használnia ehhez, számításba véve a csatlakozáskor előírt feltételeket és az elismert nemzetközi intézmények véleményeit. A parlament ezek közé sorolja például az EU Bíróságának, az Emberi Jogok Európai Bíróságának az ítéleteit, az Európai Számvevőszék jelentéseit, a Velencei Bizottság beszámolóit.
Az EP-képviselők javasolják, hogy egy független alkotmányjogi, valamint pénzügyi és költségvetési szakértőkből álló tanácsadó testületet segítse a Bizottságot az általános hiányosságok értékelésében. Ez a grémium minden tagállamban felmérné, hogy felmerülnek-e olyan jogállamisági problémák, amelyek veszélyeztetik az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét.
A jelentésben a parlament hosszan részletezi, hogy mit tekint olyan általános hiányosságnak, amely szerinte intézkedést követel. Ezek közé sorolja,
Ide tartozik a bíróságok függetlenségének a veszélyeztetése, a közigazgatási szervek által hozott önkényes vagy jogszerűtlen határozatok megelőzésének, kijavításának és szankcionálásának az elmulasztása, az Európai Csalás Elleni Hivatallal folytatott hatékony együttműködés mellőzése.
A képviselőtestület előterjesztése szerint ha az Európai Bizottság úgy ítélné meg, hogy a jogállamiság sérül valamely országban, akkor határozati javaslatot fogad el a hiányosság mértékével arányos pénzügyi bírságról, amelyet az EP és a kormányközi EU Tanács felülbírálhat. A parlament ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az uniós költségvetés végső kedvezményezettjei nem szankcionálhatók olyan hiányosságokért, amelyekért nem ők a felelősek. “Nem lehet büntetni a kutatókat, a diákokat, a civil szervezeteket az állami hatóságok mulasztásai miatt” — mondta a vitában jelentés egyik társzerzője, Petri Sarvamaa finn néppárti EP-képviselő.
A vita egyetlen magyar felszólalója, a fideszes Deutsch Tamás viszont annak a véleményének adott hangot, hogy az EP a jogállamot fenyegető eszközökkel próbálja védeni a jogállamot.