letelepedésikötvény;

2019-01-23 16:03:54

Biztonsági kockázatot jelentenek a letelepedési kötvények

A 2017 áprilisában felfüggesztett magyarországi letelepedési kötvényekről is említést tesz az Európai Bizottság (EB) szerdán elfogadott jelentése az EU-ban működő befektetői programokról.

A részletes beszámoló azonban nem ad értékelést sem a magyarországi, sem a többi nemzeti “aranyvízum” rendszerről, csupán ismerteti azok jellegzetességeit és azonosítja az általános kockázatait.

Az Európai Unióban jelenleg húsz tagállamban van lehetőség letelepedési vízumot, ezen belül háromban — Bulgáriában, Cipruson és Máltán — a honosítási eljárásnál könnyebb feltételekkel állampolgárságot szerezni befektetésekért, költségvetési befizetésekért vagy ingatlanfejlesztésekért cserébe.

Az EB megítélése szerint a programok súlyos biztonsági kockázatokat jelentenek, mivel az útlevéllel, vagy érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező polgárok szabadon utazhatnak a schengeni térségben. Az Európai Bizottság a pénzmosást, az adókijátszást és a korrupciót is a pénzért árult állampolgárság és letelepedés veszélyei közé sorolja.

Az EU-s testület leszögezi: az uniós jog előírja, hogy a vízumot vagy állampolgárságot vásárló külföldi befektetőnek biztonsági ellenőrzésen kell átesnie. Meg kell például vizsgálni, hogy a neve szerepel-e a Schengeni Információs Rendszerben. Brüsszelnek azonban nincs elég információja arról, hogy a tagországok ezt a követelményt végrehajtják-e. Mivel a programok átláthatatlanok, nincs megbízható statisztikája arról sem, hogy hányan és mely országok lakói jutnak az uniós polgárok által élvezett előnyökhöz a rendszer segítségével.

A tagállamok döntenek róla, hogy kinek adnak állampolgárságot vagy tartózkodási engedélyt, de vannak uniós törvények és előírások, amelyeket az eljárás során be kell tartaniuk. Ezek közé tartozik, hogy el kell végezniük a kötelező határ- és biztonsági ellenőrzéseket, be kell tartaniuk a pénzmosás elleni uniós szabályokat és biztosítaniuk az információcserét az adózás terén. Az Európai Bizottság azt ígéri, hogy ezentúl nyomon fogja követni: a nemzeti gyakorlatok megfelelnek-e az EU jognak, és ha jogsértést tapasztal, megteszi a szükséges lépéseket. Ennek érdekében egy tagállami szakértőkből álló csoportot fog létrehozni, amelynek feladata lesz megbízható információk összegyűjtése, és a befektetői programokra vonatkozó közös szabályok kidolgozása.

Névtelenséget kérő EU források lapunknak nem zárták ki, hogy a szakértői csoport áttekinti a tagállamokban működő honosítási programokat is. Ennek segítségével a határon túli magyarok tömegei jutottak magyar állampolgársághoz az elmúlt években.