Németország;szénerőmű;

Bányagép és erőmű Lipcse mellett - illusztráció.

- Leszámol a szénerőművekkel Németország, de csak 2038-ra

Az ország az energiaszükségletének jelenleg 40 százalékát fedezi szén égetésével.

Régen várt döntést hozott meg Németország azzal, hogy megszünteti az ország szénerőművektől való függőségét, írja a Guradian. A német energiaszükséglet jelenleg 40 százalékát fedezi szén égetése - mely bármely foszilis tüzelőanyag felhasználása közül a legszennyezőbb megoldás -, így pedig az utolsó a nyugat-európai országok közül, mely még nem hagyott fel ezzel. A szénerőművek adta áram arányát tekintve nagy-Britannia a második - öt százalékkal, a negyvenhez képest.

A döntésnek hála Európa képes lehet teljesíteni a párizsi klímaegyezményben vállaltakat.

Vállalatok képviselői, civilek és politikusok tavaly nyár óta dolgoztak a dátum meghatározásán, mely végül 2038 lett. A megegyezés szerint 2032-ben még felülvizsgálják ezt, és 2035-re módosíthatják. Így lehet, hogy végül 16 év is elég lesz, hogy Németország hátat fordítson a szénnek.

A dátummal sem a civilek, sem a vállalatok nem elégedettek.

Előbbiek tüntetéseken és nyilatkozatokban követelték szombaton, hogy a Föld klímájának, és így a jövő generációinak érdekében, legalább 2030-ig hozzák előbbre az átállást. Utóbbiak szerint pedig alig-alig reális 19 év alatt mással pótólni a szenet, különösen, hogy az atomerőműveknek is búcsút akar inteni az ország.

A balesetnek két súlyosan sérült túlélője is van. Még mindig tisztázatlan, hogyan ütközhetett össze a kisrepülő a helikopterrel.