Állami Számvevőszék;Magyar Kétfarkú Kutya Párt;

2019-01-28 19:58:37

Sintérére akadt a kutyapárt

Olyan elszámolásokat kértünk, amelyeknek az ellenőrzött szervezetnél folyamatosan rendelkezésre kell állnia, és gyakorlatilag csak le kell venni a polcról – mondta lapunknak az ÁSZ kommunikációs vezetője az MKKP kampányköltéseiről szóló bizonylatok hiányos benyújtására reagálva.

Irdatlan mennyiségű dokumentumot kellett összeszednünk nyár közepén, amikor épp mindenki nyaralt, például a pénzügyesünk. Mivel nem lehet tudni előre, pontosan mikor és mit kérnek (vagy csak még tapasztalatlanok vagyunk ez ügyben), nem volt elég az az öt munkanap, amit adtak, hogy feltöltsük a rendszerükbe – a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) ezzel magyarázza, miért nem tudta határidőre az Állami Számvevőszék (ÁSZ) rendelkezésére bocsátani a kampányköltésekről szóló bizonylatokat. A kutyapárt tájékoztatása szerint 150 millió forint elszámolásáról van szó.

Horváth Bálint, az ÁSZ kommunikációs vezetője megkeresésünkre közölte: a törvény világosan előírja, hogy öt munkanapon belül kell benyújtani az ÁSZ által kért dokumentumokat. - Olyan elszámolásokat kértünk, amelyeknek az ellenőrzött szervezetnél folyamatosan rendelkezésre kell állnia, és gyakorlatilag csak le kell venni a polcról – mondta lapunknak.

A kommunikációs vezető megismételte, hogy az ÁSZ a nem végleges megállapításait tartalmazó jelentéstervezetet küldte meg a pártnak. A megállapításokat csak a számvevőszék hozhatja nyilvánosságra: a vizsgált szervezetnek, jelen esetben a kutyapártnak ehhez nincs joga. Horváth Bálint elmondta, hogy a kampánypénzek ellenőrzése a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnál és további hat szervezetnél folyamatban van, jelentését pedig az ÁSZ „az ellenőrzött szervezetek észrevételeinek tüzetes értékelése után” hozza nyilvánosságra. A számvevőszék – tette hozzá – minden pártot azonos törvényi előírások és eljárási szabályok szerint ellenőriz.

Más kérdésünkre Horváth Bálint nem válaszolt, így arról sem nyilatkozott, hogy a végleges jelentés elkészítésekor az ÁSZ figyelembe veszi-e a határidőn túl benyújtott számlákat.

Az eddigi esetek alapján a számvevőszék részéről többféle szankció is szóba jöhet. Ha az ÁSZ orvosolható szabálytalanságokat talál, akkor a „törvényes gazdálkodás helyreállításáig” felfüggeszti az állami támogatást. Ha viszont tiltott párttámogatást vél felfedezni, akkor visszafizetteti az annak megfelelő összeget. Ráadásként a tiltott támogatást elfogadó párt ugyanakkora mértékű költségvetési támogatástól is elesik. A Jobbiknak korábban 662 millió forintja bánta a számvevőszéki eljárást, amit amúgy a párt jogsértőnek és megalapozatlannak minősített.

Miközben a számvevőszék rendre a jogállamra és a törvényekre hivatkozik, tény, hogy nincs olyan fórum Magyarországon, amely felülbírálhatná az ÁSZ döntéseit. Holman Magdolna, a számvevőszék főtitkára – akinél a közelmúltban rákérdeztük, helyénvalónak tartja-e, hogy nincs jogorvoslati lehetőség – erre csak annyit mondott: „az ÁSZ nem alkotja, csak alkalmazza a jogszabályokat”.