szavazás;Egyesült Királyság;Theresa May;Brexit;

2019-01-29 21:39:34

A Brexit határidejének kitolása és az újabb népszavazás is elbukott a brit parlamentben

A keddi esti szavazások után sem került közelebb a megoldáshoz az Európai Unióból történő kilépést illetően az Egyesült Királyság.

298 igen és 321 nem szavazat mellett elbukott az az indítványt, amelynek célja az volt, hogy a brit parlament kérje az EU-tól a brexit határidejének kitolását - tudósít az euronews portál.

Szintén az ellenzők kerültek többsége (327-296 arányban) annál a javaslatnál, amelyet a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn-nak nyújtott be, és amelyben állandó vámuniót és egy esetleg újabb népszavazást sürgetett Brexit-ügyben. 

A brit képviselők kedd este a fentiek mellett szavaztak Ian Blackford (Skót Nemzeti Párt) javaslatáról is: ennek lényege, hogy utasítsa el a parlament az egyezség nélküli kilépést, és ne vezesse ki Skóciát az EU-ból a skótok akarata ellenére. Ezt a módosítást is leszavazták: csupán 39-en szavaztak mellette és 327-en ellene. Egy másik módosító indítvány, melyet Dominic Grieve nyújtott be arról, hogy februárban és márciusban egy hatnapos periódusban ismét tárgyaljon a brit parlament a brexit feltételeiről, szintén sikertelen volt: ennél 321-301-re győztek a nemek.

A nap első módosító javaslata, amelyet elfogadott a parlament (318-310 arányban) a konzervatív Caroline Spelman indítványozta: ő egy elvi döntésről nyújtott be módosítót, amely szintén kizárná a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét. Graham Brady, az alsóházi tory pártcsoport legbefolyásosabb nem kormányzati tisztviselője által benyújtott módosító értelmében az alsóházi konzervatív frakció támogatja a Brexit feltételrendszeréről elért megállapodást, de csak akkor, ha a vitatott backstop-mechanizmus helyett "alternatív" megoldás kerül be az egyezménybe az ír-északír határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére. Ezt a javaslatot is elfogadta a parlament 317-301 arányban - írja a hvg.hu.

Kérdés, hogyan tovább: az Európai Unió korábban többször is hangsúlyozta, nem lehet újratárgyalni a brit kilépési megállapodást. Theresa May miniszterelnök közben leszögezte, hogy a brit kilépést, megállapodással vagy anélkül, de végre kell hajtani, mert a választók 2016-ban így döntöttek a brexitről szóló népszavazáson, ezért aggályosnak tartja, hogy egyes képviselők a folyamat késleltetésére vagy leállítására törekszenek.