Brexit;

2019-02-03 18:46:17

Új ötletekkel készül Brüsszelbe Theresa May

Ötvenhárom nappal (hétfőn) a Brexit D-Day, az EU-ból való kilépés napja előtt minden biztató nyilatkozat ellenére teljes bizonytalanság veszi körül a folyamatot. A vasárnapi alaphangot Theresa May adta meg, aki a kormányhoz legközelebb álló lapban, a The Sunday Telegraphban megjelent cikkében ígéretesen kijelentette, hogy “friss felhatalmazással, új ötletekkel és megnövekedett elszántsággal” készül visszatérni Brüsszelbe, - a várakozások szerint a következő napokban.

Mint ismeretes, a westminsteri parlament alsóháza kedd este megszavazta, hogy a kormányfő az Egyesült Királyság tartományai között különbséget tevő “backstop” helyett “alternatív rendezési tervet” dolgozzon ki az EU-val. A Downing Street 10. annak ellenére kelti a megállapodás megváltoztathatóságába vetett remény benyomását, hogy brüsszeli tisztségviselők ismételten hangsúlyozták: a dosszié le van zárva. A leghatározottabban Simon Coveney, ír miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter fogalmazta meg a The Sunday Times hasábjain, hogy “nincs megvitatható, hiteles alternatív rendezési terv” és a kormányfő az egész ír békefolyamatot kockára teszi, amikor eltávolodik a kidolgozott koncepciótól.

Theresa May “determináltsága” kiterjed arra, hogy a Brexit március 29-én, helyi idő szerint este 11 óra életbe lép és megkezdődhet a 2020 végéig tartó átmeneti folyamat. Hírek szerint a kormányfő ezt követően, június 6-án két éven belül másodszor is rendkívüli parlamenti választáson méretteti meg magát. May saját és a Konzervatív Párt pozíciójának megszilárdítására törekszik. A The Observer vasárnapi lapban napvilágot látott közvélemény-kutatás szerint a toryk minden problémájuk ellenére 41 százalékon állnak, 7 százalékkal jobban, mint a Munkáspárt. A tory vezető 2017-ben híresen elkalkulálta magát az előrehozott voksolásával, elveszítve a párt többségét, ezzel rászorulva az alsóházban a Demokratikus Unionista Párt kompromisszum-igényes támogatására.

Ha jogi kötelezettség nélkül is, a parlament múlt héten kizárta a “no deal” lehetőségét. Ettől függetlenül a kulisszák mögött előkészületek folynak az Unióból való “kizuhanást” követő rendkívüli helyzetre. A The Sunday Times beszámol arról, hogy a Scotland Yard a királyi család kitelepítésén gondolkozik, amennyiben a rendezetlenség közepette zavargások alakulnának ki. A Brexitet 2016. júniusában megszavazott lakosság aligha venné szó nélkül tudomásul, ha az ígéretek nem teljesülnének. Máris nagy csalódás érte a nagy meglepetésre a kilépésre voksolt Sunderland városát. A Nissan hivatalosan bejelentette, hogy nem itt fogja gyártani X-Trail városi terepjáróját. A kormány nagy publicitást adott annak idején a japán autógyár fejlesztési terveinek és négy hónappal a népszavazás után az üzleti életért felelős minisztérium levélben nyújtott biztosítékokat a befektetés megvalósulása érdekében. A Nissan értesítése megjegyzi, hogy “az Egyesült Királyság és az EU közötti kapcsolat bizonytalansága nem segíti a hozzájuk hasonló vállalatok tervezési tevékenységét”.