falugazdász;

- Ezer településről eltűnnek a falugazdászok, sok-sok idős termelő marad segítség nélkül

A hivatalos magyarázat a hatékonyságról szól.

"Tisztelt Lakosság! A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatása alapján a falugazdász ügyfélfogadási ideje és ügyfélfogadásának helye 2019. február 4-től az alábbiak szerint változik: ügyfélfogadás minden páros héten, kedden 8-12 óra között Győrzámolyban."

Az elmúlt hónapokban meglehetősen sok, jellemzően kistelepülés volt kénytelen hasonló hirdetményt közzé tenni, ugyanis a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara bejelentette, átalakítja falugazdász-rendszerét, és akisebb településeken megszűnik a szakemberek heti fogadóórája.

– Eddig szerda délelőttönként jött a falugazdász, januártól viszont már nem jár ki hozzánk – mondta Varga András, a félezres somogyi település, Várda polgármestere. – A nagyobb gazdáknak, akik interneten, illetve a NAK kaposvári irodájában intézték az ügyeiket ez nem gond, viszont az őstermelőknek, közülük is az idősebbeknek komoly problémát okoz, hogy Somogyjádra vagy a megyeszékhelyre kell utazniuk mindenért.

A falugazdászok feladatai közé tartozik többek között a közreműködés a tagok agrártámogatásainak igénybevételében, az őstermelői igazolványok kiadása, érvényesítése, visszavonása, a mezőgazdasági káresemények felmérése és dokumentálása, termésbecsléssel, állapotminősítéssel összefüggő adatgyűjtés, adatszolgáltatás, folyamatos tájékoztatás a kormányzati döntésekről, segítségnyújtás a gazdálkodók egyes adatszolgáltatási kötelezettségeiben.

- Hetente nagyjából egy órát töltött nálunk a falugazdász – folytatta Varga András -, az új szabály szerint viszont állítólag minimum három órás az ügyfélfogadás. Mivel a faluban erre nincs szükség, így ki sem jön. Pedig Kaposvárról Somogyjád felé át kell mennie a falun, nem tudom, miért nem állhat meg…

A polgármester hozzátette, noha a Modern Falvak Program szerint élhetőbbé és vonzóbbá kellene tenni a kistelepüléseket, most megint elvisznek egy szolgáltatást. Úgy vélte, ismét olyanok döntöttek egy az emberek mindennapjait befolyásoló kérdésben, akiknek fogalmuk sincsen a vidéken élők helyzetéről.

- Nemcsak a papírmunka miatt volt hasznos, hogy hetente jött a falugazdász, de rengeteg tanácsot is adott – mondta Babodi Attiláné. Az idős várdai őstermelő hozzátette, nem mindegy, hogy az önkormányzatig kell elmennie egy papír elintézése vagy tanácsadás miatt, vagy a szomszéd faluba. Utóbbi már szervezést igényel, hiszen valahogyan át kell jutnia.

- Valóban átszerveztük a szolgálatot, racionálisabbá és költséghatékonyabbá tesszük a falugazdászok munkáját – felelte lapunk megkeresésére Darabos Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) főigazgatója. – Átalakítottuk az ügyfélfogadási rendet, s a jövőben tényleg legalább három órát tölt el egy helyen a falugazdász, ennél rövidebb időnek ugyanis nincs értelme: a kevés ügyfél, sok utazás modell nem hatékony.

A falugazdászok eddig több mint 1800 településen tartottak fogadóórát, ez a jövőben 700-800 helyszínnel csökken. A NAK többféle szempont – a helyben élő tagok, illetve ügyek száma, vagy éppen a távolság egy állandó ügyfélszolgálati irodától – alapján döntött, mely településeken szűnjön meg a heti, rendszeres fogadóóra. 

- Egészen pontosan lesznek olyan települések, ahová eddig hetente járt a falugazdász, mostantól viszont ritkábban megy majd – állította Darabos Tamás -, más helyekre pedig igény szerint. Több önkormányzat felajánlotta már, hogy segítenek rendszerezni az igényeket, de természetesen indokolt egyedi kérésekre is elmennek majd a szakembereink. Előzetes egyeztetés alapján bárki kérheti a segítségüket, akár olyan okkal is, hogy valamiért nincs lehetősége utazni. A kampányidőszakokban pedig, mint az április közepétől egy hónapon át tartó egységes kérelmek beadása, a falugazdászok mindenhová elmennek majd.

Ugyan az önkormányzati cégek kevés alkalmazottja szavazott a politikailag kényes kérdésről, de közülük csak egyetlen ember támogatta a túlóratörvény bevezetését.