Költözés, költségvetés, címerügy – ezekkel kapcsolatos kérdéseinkre is válaszolt az Újpest FC szerdai sajtóreggelije után Berta Csaba, aki amondó, a Ferencváros elleni szombati rangadóra készülő Újpest jelenlegi büdzséje elegendő ahhoz, hogy a csapat hosszú távon versenyképes legyen.
A közelmúltban volt olyan hazai szezonnyitó, amely után az FTC akkori edzője éles kritikát fogalmazott meg a Szusza-stadion gyepszőnyegével kapcsolatban. Milyen állapotban van most a pálya?
Az időjárás kegyes volt hozzánk az utóbbi napokban, így a kollégáinknak most kicsit könnyebb dolga volt, a tavaly februári időjárás például jobban megnehezítette a dolgunkat. Úgy látom, hogy a pálya talaja most tökéletes állapotban van, a fagy is felengedett. Szombatig mindent megteszünk annak érdekében, hogy a gyepszőnyegen ne múljon semmi és tökéletes mérkőzést tudjanak játszani a csapatok.
...és ha már stadion: a ma már mindenhol kötelező pályafűtés kiépítéséhez szükséges alácsövezés miatt hamarosan költözni kényszerül az Újpest. Mikor kezdődhetnek meg a munkálatok és meddig kényszerül „albérletbe” a csapat?
A szövetségtől addig kaptunk erre haladékot, ameddig a Vasas létesítménye el nem készül, jelenlegi információim szerint ez májusra várható. A 2018/2019-es bajnokságot még valószínűleg a Megyeri úti stadionban fejezzük be, utána kezdődhetnek el a munkálatok. Az alácsövezés gyakorlatilag egy újrafüvezést is maga után von majd, ezzel kapcsolatban még át kell nézünk a lehetőségeket, ettől függ, hogy 3, 4 vagy éppen 5 hónapig kell-e máshol játszania a csapatnak. Ebben az időszakban a Vasas új stadionjában tervezzük játszani a mérkőzéseinket.
A klubvezetés elvárása a tavalyi siker, azaz az Európa-liga selejtezőt érő bajnoki bronzérem megismétlése, reálisan az FTC és a Vidi mögött ennél többre jelenleg senkinek nincs esélye az NB I-ben. Tervez a klubtulajdonos a jelenleginél többet áldozni arra, hogy feljebb léphessen, aranyesélyes legyen az Újpest?
Roderick Duchatelet klubtulajdonosnak van egy fix és viszonylag feszes költségvetése, ami nyilván relatív kérdés, hogy sok-e vagy kevés. Tény, hogy a Ferencváros és a Vidi jóval magasabb költségvetésből dolgozik, de ez szerintem nem azt jelenti, hogy ne lehetne beleszólni a bajnoki cím sorsába – ezt két éve a Honvéd bebizonyította. Ha egy kicsit kitekintünk a hazai ligából, látunk olyan csapatokat, melyek hozzánk hasonló költségvetésből akár a Bajnokok Ligájába is be tudtak jutni, tehát nem lehetetlen. Úgy gondolom, hogy hosszú távon ez a költségvetés elegendő arra, hogy versenyben legyünk az aranyéremért. Ebben az idényben is bizonyítottuk már, hogy akár a Vidit is le lehet győzni (decemberben a Megyeri úton nyert 2-0-ra az Újpest – a szerk.).
Az a bizonyos Vidi-meccs arról is emlékezetes, hogy a kupakiesés miatt tüntettek a két évvel ezelőtti címerváltást máig nehezen viselő, a pár héttel korábbi, székesfehérvári stadionavatón a klub biztonsági szolgálatával is összetűzésbe keveredő szurkolók. Milyen a kapcsolatuk most a hangadó drukkerekkel?
Valahol érthető volt a szurkolók csalódottsága decemberben, hiszen sajnos a kupában hamar kiestünk, nem ehhez szoktak hozzá a korábbi években. Nagyon fontos számunkra a szurkolók véleménye, ám az is fontos, hogy a viselkedésükkel ne lépjék át a törvényes kereteket és mások szórakozását se rontsák el. A Vidi-meccsen tapasztalható viselkedésük már átment a határon. A télen többször egyeztettünk a drukkerekkel, tisztában vagyunk vele, hogy mivel elégedetlenek. Első lépésként megállapodtunk egy új biztonsági szolgálattal, már a felek között is volt párbeszéd. Bízom abban, hogy a tavaszi szezonban kicsit helyreáll majd a rend a lelátón és nem azzal hívjuk majd fel magunkra a figyelmet, hogy balhék vannak.
A szurkolók másik nagy szívfájdalma az úgynevezett címerügy. Korábban az UTE a Fővárosi Ítélőtáblán és a cégbíróságon is pert nyert az Újpest FC-vel szemben, most a Kúria vizsgálja az ügyet. Hol tart most ez a „vita”?
Alapvetően mi is a jogi döntésre várunk. Korábban Duchatelet úr számos alkalommal elmondta, hogy miért volt szükség a címercserére (főként azért, mert a címerből származó bevételek nem az Újpest 1885 Futball Kft. kasszájába folytak be – a szerk.). Ne feledjük, az éremnek mindig két oldala van: megértjük a szurkolók csalódottságát, ugyanakkor az a tény sem volt elfogadható, hogy a klub nem rendelkezhetett a saját címerével.
A szurkolók a döntés után azonnal az új embléma bojkottjára szólítottak fel, azóta csak elvétve látni olyan embert a stadionban, aki a megújult címerrel díszített mezt vagy sálat viselné. Anyagilag megérte váltani, van ebből bevétele a klubnak?
Természetesen van, ám erre a kérdésre leginkább az idő adja meg majd a választ. Nyilván a váltást követő nagy ellenállásnál megéreztük a visszaesést, de a helyzet azóta folyamatosan javult. Hosszú távon derül csak ki, hogy részünkről jó húzás volt-e váltani.