May;Brexit;

- Brexit: tovább tárgyalnak, mert a kizuhanás katasztrófához vezetne

A kilépési megállapodásról nem, a kapcsolatok jövőjét felvázoló politikai nyilatkozatról azonban újra tárgyalnak az Európai Unió és az Egyesült Királyság képviselői a következő néhány hétben. Ez derült ki a brit kormányfő csütörtöki brüsszeli megbeszélésein.

Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök és Theresa May megállapodott, hogy a hó végén ismét találkoznak. Michel Barnier, a Brexit EU-s főtárgyalója azonban már a jövő hétfőn Strasbourgban egyeztet Stephen Barclay-val, a brit kormány Brexitért felelős tagjával.

Juncker és May tárgyalásai — a kiadott nyilatkozat szerint — határozottak és konstruktívak voltak. A bizottsági elnök ígéretet tett rá, hogy az unió maradék 27 tagállama hajlandó megfontolni egy becsvágyóbb menetrendet a kilépés utáni viszonyrendszer kiépítésére. Erről hamarosan szakértői szintű megbeszélések kezdődnek a felek között.

Hasonló nyilatkozatot tett Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető, az Európai Parlament illetékes irányító testületének koordinátora, miután Antonio Tajani EP-elnök társaságában tárgyalt Theresa May-jel. Az Európai Unió kész a Brexit után szorosabbra fűzni a kapcsolatait az Egyesült Királysággal annak érdekében, hogy soha ne kelljen bevetni az írországi határellenőrzés elkerülésére kidolgozott tartalékmegoldást, az úgynevezett backstopot — közölte. Kérdés azonban, hogy ez elég lesz-e a jogi erejű szerződésben változtatásokat követelő keményvonalas toryk számára.

“Világossá tettem, hogy a Brexit megtörténik, méghozzá a kijelölt időben, március végén. Keményen fogok tárgyalni a következő napokban, hogy ez megvalósuljon” — mondta Theresa May, miután találkozott Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével. Tárgyalásaikon szóba került Tusk előző nap tett megjegyzése, ami a brit kormányfő szerint nem volt szerencsés. Az elnök szerdán úgy fogalmazott, hogy a pokolban különleges hely van fenntartva azoknak, akik úgy kampányoltak a Brexit mellett, hogy fogalmuk sem volt arról, hogyan lehet azt biztonságosan megvalósítani.

A brit kormányfő valamennyi brüsszeli tárgyalópartnere megerősítette: el kell kerülni, hogy a szigetország megállapodás nélkül zuhanjon ki az Európai Unióból. Guy Verhofstadt azt hangsúlyozta, hogy ez katasztrofális következményekkel járna a Csatorna mindkét partján.

Ismét tárgyalni fognak a tagállamok EU-ügyi miniszterei a magyarországi jogállam helyzetéről a 7. cikkelyes eljárás keretében, mivel a kormányok többsége ezt igényelte — tájékoztatták a Népszavát EU-források.