A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara abban a dokumentumban, melyben javasolja Matolcsy György, az MNB elnöke részére díszdoktori cím adományozását, kiemeli Matolcsy unortodox gazdaságpolitikájának szerepét a hazánkban bekövetkezett növekedési fordulatban. Ám ezt pozitív növekedési fordulatnak nevezni, annak lényegét meghamisító téves minősítés, és ezért az emberek félrevezetését eredményezi.
A mai gazdasági növekedés hazánkban a politikai konjunktúra klasszikus megjelenése, amely a sorozatos választásokhoz kapcsolódik, és annak alapvető célja a Fidesz-KDNP-kormány hatalomban maradása, a centrális erőtérben elfoglalt helyének további erősítése. A politikai konjunktúraciklus lényege, hogy a kormány és a tőle törvény szerint is függő és vele együttműködő jegybank (MNB) a kereslet túlzott, a gazdaság lehetőségeit meghaladó növelésével élénkíti a gazdaságot, kierőszakolja a megalapozatlan gazdasági növekedést, amelynek aztán a vége a növekedés csökkenése, és a közben szükségszerűen kialakult egyensúlytalanságok felszámolása érdekében meghozott korlátozások, megszorítások.
Ha az MNB elnökének szerepét vizsgáljuk a kereslet megalapozatlan növelésében, akkor megállapíthatjuk, hogy az a lakosság (háztartások) hitelfeltételeinek túlzott könnyítése, amit a törlesztési lehetőség vizsgálatának mellőzése nagyban elősegít. Ezt pedig az MNB által tartósan és irreálisan alacsony 0,9 százalékos jegybanki kamatláb teszi lehetővé. A (kereskedelmi) bankok ilyen kamatláb mellett, - kis túlzással - ingyen kapnak hitelt az MNB-től. A bankok az olcsón kapott pénzt a pénzbőség miatt az általuk korábban alkalmazott kamatnál olcsóbban adják tovább a lakosságnak. A bankok sokszor feltétel nélkül nyújtják a hiteleket. Szinte ostromolják a lakosságot a fogyasztói hitelek felvétele érdekében, hiszen a bankoknál lévő pénz náluk nem hoz semmi hasznot.
Ez viszont elvezethet a lakosság jelentős eladósodásához. Az adósságot törleszteni kell, a törlesztés pedig csökkenti a keresletet és ezáltal a gazdaság növekedését is. Rosszabb a helyzet, ha jelentős tömegek nem tudnak törleszteni. Ez a bankrendszert is megingathatja, ami már a gazdaság egészében is válságos helyzetet okozhat. Tovább rontja a helyzetet, ha a kormányzat is felelőtlenül és sokszor improduktív, társadalmilag haszontalan célokra túlköltekezik.
A kormányzat politikai konjunktúrát célzó törekvése előbb vagy utóbb a gazdaságban egyensúlytalansághoz vezet. Az egyensúly helyreállítása pedig mindenképp megszorításokat tesz szükségessé. Ilyen tehát a Matolcsy unortodox gazdaságpolitikájának növekedési fordulata.