Amerika;Orbán Viktor;fegyver;Mike Pompeo;

2019-02-09 07:00:00

Így csalogatták Orbánék Budapestre az amerikai külügyminisztert: fegyvert vehetünk az Egyesült Államoktól

Nagy engedmény állhat a mögött, hogy Budapestre látogat Mike Pompeo. A vizitnek hadiipari beszerzés ígérete adhatott lökést – értesült lapunk.

Tűzoltó üzemmódba kapcsolt a magyar diplomácia – fogalmaztunk, amikor elsőként megírtuk, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter a héten Washingtonban tárgyalt Mike Pompeo amerikai külügyminiszter budapesti látogatását előkészítendő. Diplomáciai forrásaink szerint egyértelmű, hogy Szijjártó Péter nagyon komoly engedményeket tett, amikor John Boltonnal, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadójával és Wess Mitchellel, az amerikai külügyminisztérium Közép-Európáért felelős helyettes államtitkárával tárgyalt.

Az amerikai fél korábban világossá tette: elégedetlen, amiért a magyar kormány blokkolja Ukrajna uniós és NATO-integrációját, bizalmi viszonyra törekszik Kínával meg Oroszországgal, és közben elmaradtak fontos energetikai- valamint fegyverzeti megállapodások, ráadásul régóta csúszik a kétoldalú védelmi egyezmény megkötése is. Úgy tudjuk, a hadiipari együttműködés és a védelmi egyezmény terén enged végül az Orbán-kabinet. Nem kizárt, hogy elavult BTR-80-as csapatszállítók cseréjénél számíthatnak nagy megrendelésre amerikai cégek.

A védelmi egyezmény esetében a magyar kormány valószínűleg belemegy abba, hogy Washington külön magyar parlamenti jóváhagyás nélkül küldhessen és mozgathasson amerikai csapatokat Magyarországra, illetve, hogy az itt elkövetett bűncselekmények, szabálysértések esetén az amerikai katonák kikerüljenek a magyar igazságszolgáltatás hatálya alól. (Ez nem jelenti azt, hogy hazájukban ne vonnák őket felelősségre adott esetben.) Mivel Pompeo Benkő Tibor védelmi miniszterrel is találkozik, forrásaink szerint várhatóan két téma kerül szóba: az amerikai külügyminiszter elsőként alighanem számon kéri, hogy az elmúlt időszak magyar haderőfejlesztéséből miért maradtak ki az amerikai cégek, hiszen alapvetően német, illetve részben francia fegyvereket vett eddig a kabinet. Vélhetően megegyeznek, hogy valamilyen beszerzést mégis amerikai forrásból bonyolítunk majd. Ez lehet az elavult An-26-os szállítógépek lecserélése, bár ez nem jelentős, három darabról lehet szó. Szóba jöhet a Patriot légvédelmi rakéták vásárlása, ám ennek ellentmond, hogy eddig francia Mistral rakétákat vett az ország, igaz, a két rendszert elvileg lehet párhuzamosan is használni. Felvetődhet forrásaink szerint a Kongsberg típusú légvédelmi rendszer beszerzése, amely ugyan elvileg norvég, de nagyon erős amerikai közreműködéssel gyártják. És tárgyalhatnak a szintén elavult BTR-80-as csapatszállítók cseréjéről. Utóbbi lehet az igazi nagy falat, ebből akár százas nagyságrendben is beszerezhet a kormány – igaz, korábban a honvédség vezetői arról beszéltek, ebben a programban magyar cégeknek is szerepet szánnának.

Pompeo Budapest után Pozsonyba és Varsóba is elutazik, a magyar látogatás annyiban rendhagyó – és ezt még az amerikai külügy közleménye is kiemeli –, hogy nálunk két kormánykritikus civil szervezettel is találkozik, ami jelzésértékű. A Magyar Helsinki Bizottság képviselői hétfő délután találkoznak az amerikai külügyminiszterrel – tudtuk meg Zádori Zsolttól a bizottság sajtószóvivőjétől. A pontos időpont egyelőre nem ismert, ahogy az sem, hogy az amerikai tárgyaló fél milyen témákra kíváncsi. A Helsinki Bizottság képviselői várhatóan az emberi jogok magyarországi helyzetéről fognak beszélni – mondták el lapunknak a szervezetnél. Kapronczay Stefánia, a Társaság a Szabadságjogokért szakmai igazgatója szintén csak a találkozó tényét tudta megerősíteni lapunknak, azonban időpontot, helyszínt és témákat egyelőre nem tudott mondani. Az viszont biztos – közölte –, hogy a szervezet részéről ő találkozik majd az amerikai külügyminiszterrel.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter látogatásáról is kapott kérdést a kancellárminiszter a tegnapi kormányinfón, például arról, hogy nem csak magyar kormánytagokkal, hanem a Magyar Helsinki Bizottsággal és a Társaság A Szabadságjogokért képviselőivel is találkozik a tengerentúli politikus. – Abban nincs meglepő, ha egy amerikai politikus, Amerikából pénzelt szervezetekkel találkozik – reagált Gulyás Gergely.